Materiał Partnera Koszt wynajmu auta. Od czego zależy?

Koszt wynajmu auta. Od czego zależy?

W dzisiejszych czasach śmiało można powiedzieć, że życie bez samochodu osobowego jest praktycznie niemożliwe. Wielu z nas jednak nie ma możliwości lub ochoty na to, aby kupić własne auto, ponieważ wiąże się to ze stałymi wydatkami i wieloma obowiązkami. Idealnym rozwiązaniem, które staje się obecnie coraz bardziej popularne, jest wynajem pojazdu. Wiele firm wychodzi naprzeciw potrzebom klientów oferując mnóstwo samochodów do wyboru. Warto jednak wiedzieć, od czego zależy cena wynajmu auta, gdyż może być ona dość zróżnicowana.

Jakie kryteria wchodzą w skład ceny wynajmu auta?

W wypożyczeniu auta najważniejsze jest oczywiście to, jakim samochodem pragniemy jeździć. Cena wypożyczenia wzrasta wraz z jakością i prestiżem danego pojazdu, więc można powiedzieć, że zależy przede wszystkim od jego marki i modelu. Kolejnym, bardzo istotnym aspektem jest to, na jak długi czas chcemy wynająć samochód

Jak tłumaczą specjaliści z 24Cars: ,,Wynajem auta będzie najbardziej opłacalny na dość długi czas, na przykład miesiąc lub więcej. Choć może wydawać się to paradoksalne, koszty maleją wraz z ilością dni wynajmu, dlatego taka opcja może być idealna na dłuższy wyjazd czy wakacje’’. 

Warto pamiętać też o tym, że ceny wykazują zróżnicowanie w zależności od najważniejszych cech pojazdów. Chodzi tu przede wszystkim o to, czy skrzynia jest manualna lub automatyczna oraz z jaką pojemnością silnika mamy do czynienia. Bardzo ważną kwestią jest też to, że wypożyczenie samochodu wiąże się z koniecznością uiszczenia jednorazowej kaucji, która najczęściej wynosi kilkaset złotych. Ma ona na celu zabezpieczenie firmy przed ewentualnymi uszkodzeniami auta, które będą wynikać z winy klienta. Jeśli jednak zdarzenie takie nie będzie miało miejsca, kaucja zostanie nam zwrócona w momencie oddania auta do wypożyczalni.

Jakie dodatkowe koszty wynajmu można wyróżnić?

Wiele wypożyczalni proponuje swoim klientom różnorodne usługi dodatkowe, które wiążą się oczywiście z kosztami. Zazwyczaj nie są one zbyt wygórowane, jednak trzeba o nich pamiętać. Do podstawowej ceny wynajmu auta będziemy musieli dodać kilkadziesiąt złotych w sytuacji, gdy zdecydujemy się na to poza godzinami pracy odpowiedniego biura. Będzie tak również w przypadku wyjazdu poza granice naszego kraju, czyli na przykład na wakacje lub daleką podróż służbową. Jeśli chcemy wypożyczyć auto lub oddać je w dni wolne od pracy lub w innym mieście niż to, w którym je wynajęliśmy, też musimy liczyć się z dodatkową opłatą. Najczęściej firmy proponują też wspólne ustalenie miejsca odbioru auta w taki sposób, aby było ono jak najbardziej dogodne dla klienta.

Podziel się