Materiał Partnera Kluczowa rola opon w wózkach widłowych

Kluczowa rola opon w wózkach widłowych

Dopasowanie właściwego typu ogumienia do prac z wykorzystaniem wózka widłowego jest bardzo istotne. Pozwala na wybór takich produktów, które umożliwią operatorowi płynną, sprawną, komfortową i przede wszystkim bezpieczną jazdę tego typu pojazdem. Ze względu na obciążenia, jakie musi znosić opona, wyróżnia się poszczególne jej typy, które posiadają zróżnicowane właściwości. Jakie dokładnie?

Właściwe ogumienie to podstawa

Wymiana opon podyktowana nadmiernym ich zużyciem lub po prostu zmianą profilu działalności pojazdu i poruszania się nim po konkretnym terenie to czynność powszechna nie tylko w kontekście samochodów osobowych i ciężarówek. Wszystkim zależy, by ich pojazd skutecznie hamował, a tor jazdy był precyzyjnie kontrolowaany przez operatora. Stabilność pojazdu i przewożonego ładunku też nie jest bez znaczenia. Ogumienie powinno przenosić ciężar maszyny i ładunku, w miarę amortyzować nierówności podłoża oraz dawać przyczepność do podłoża by przspieszać i hamować a także stabilność, by kontrolować tor jazdy. Te parametry połączone ze sobą determinują bezpieczeństwo przy eksploatacji pojazdu. Okazuje się, że w przypadku wózków widłowych należy równie czujnie kontrolować stan ogumienia i dopasowywać produkty do warunków, w jakich pracuje pojazd. Posiada on specjalne widły, na których transportuje i podnosi nieraz na znaczną wysokość ciężkie materiały. Opony są więc narażone na ciągłe zmiany nacisku, różne opory toczenia oraz drgania. Wszystkie te warunki sprawiają, że ogumienie musi być wykonane niezwykle starannie i w oparciu o najnowocześniejsze możliwości technologiczne. Dzięki innowacjom wprowadzanym do tej branży renomowani producenci stworzyli bardzo wydajne produkty. Jednym z liderów rynku jest firma Traxter, która produkuje zarówno opony pneumatyczne, jak i superelastyczne. Posiada je w swojej ofercie dystrybutor Gisaco, dysponujący nie tylko bogatym asortymentem najlepszych produktów, ale również ogromną wiedzą z zakresu ogumienia specjalistycznych pojazdów. Pozwala to idealnie dopasować ogumienie do naszych potrzeb i wymagań.

Jaki rodzaj wybrać?

Ogumienie do wózków widłowych najczęściej występujące na rynku to opony pneumatyczne i superelastyczne. Pierwsze z nich wyróżniają się przede wszystkim komfortem pracy operatora. Dzięki odpowiedniej konstrukcji bardzo wydajnie amortyzują wszelkie nierówności, są też niezwykle stabilne i przyczepne. Opony superelastyczne do wózków widłowych to z kolei produkty wytrzymałe. Posiadają pełną odporność na przebicia, dlatego wykorzystuje się je w trudnym terenie, na którym nierzadko występuje możliwość uszkodzenia opony poprzez wpływ innych obiektów. Ogumienie do wózków widłowych jest więc zróżnicowane, dlatego należy skonsultować się z najlepszymi dystrybutorami, którzy doradzą wybór odpowiedniego produktu. Warto również pamiętać o potencjalnych oszczędnościach wynikających z zastosowania opon najwyższej klasy – dzięki nim zredukujemy spalanie wózka widłowego, a samo ogumienie będzie się zużywało znacznie wolniej, co pozwoli na jego dłuższą eksploatację.

Podziel się