Artykuł sponsorowany Świece żarowe – jak o nie zadbać i kiedy wymieniać?

Świece żarowe – jak o nie zadbać i kiedy wymieniać?

Jeżeli chodzi o utrzymanie samochodu w należytym stanie technicznym to powiedzenie, że znacznie lepiej zapobiegać niż leczyć, zyskuje tutaj wyjątkowego znaczenia. Szczególnie gdy mówimy o silnikach wysokoprężnych, których ewentualna naprawa, zawsze pociąga ze sobą ogromne koszty. Jednym z najmniejszych i najistotniejszych elementów, decydujących o właściwej pracy silnika Diesla, są świece żarowe. Co warto o nich wiedzieć?

Objawy uszkodzenia świec żarowych

Świece żarowe to komponenty odpowiedzialne przede wszystkim za właściwy rozruch jednostki napędowej. Ich zadaniem jest rozgrzanie sprężonego powietrza, w taki sposób, aby doszło do jego zapłonu. O wyjątkowości tych elementów świadczy fakt, że w ciągu 1 sekundy osiągają one temperaturę powyższej 1000 stopni Celsjusza. Specyficzne i niezwykle wymagające warunki pracy powodują, iż świece żarowe, pomimo wykorzystania coraz wytrzymalszych materiałów konstrukcyjnych, narażone są na uszkodzenia eksploatacyjne. Jakie są objawy? Warto zacząć od problemów z uruchomieniem silnika, co szczególnie odczuwalne jest w okresie jesienno-zimowym.

Choć kierowcy często podejrzewają rozrusznik lub akumulator, okazuje się, że to właśnie świece są sprawcami całego zamieszania. Uwagę trzeba zwrócić także na ilość spalin, wydobywających się z wydechu. Jeżeli jest ona znacznie większa, niż było to dotychczas, świadczy to, że któraś ze świec nie wykonuje swojego zadania prawidłowo. Naszą czujność powinien wzbudzić także nieuzasadniony spadek osiągów oraz niewytłumaczalny wzrost spalania paliwa. Co jeszcze warto wiedzieć?

Świece żarowe – jak o nie dbać i kiedy wymieniać?

Nawet najnowocześniejsze świece żarowe stosunkowo słabo radzą sobie z częstymi i krótkimi trasami. Nie ulegają one oczywiście natychmiastowemu uszkodzeniu, ale znacząco spada ich żywotność. Niezbyt dobrym pomysłem jest wykorzystywanie pełnej mocy silnika wysokoprężnego, zanim ten całkowicie się rozgrzeje. Kierowcy powinni unikać także paliwa niskiej jakości. Kiedy zatem wymiana świec staje się konieczna? Średnia ich żywotność oscyluje w granicach od 60 do 100 tys. kilometrów, w zależności od zastosowanego modelu. Sam proces wymiany zaś, choć kojarzy się z wykręceniem i wkręceniem komponentów, jest znacznie trudniejszy, niż mogłoby się wydawać.

Dlatego właśnie warto powierzyć go najbardziej doświadczonym mechanikom, do których zdecydowanie zalicza się firma Dj-Moto. Jasno można stwierdzić, iż wymiana świec żarowych prędzej, czy później stanie się koniecznością. Jest to element eksploatacyjny, który podobnie jak inne podzespoły, ulega stopniowej degradacji. Procesu wymiany nie powinno się odkładać, ponieważ świece mają bezpośredni wpływ nie tylko na wydajność układu paliwowego, ale także całego silnika.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas