Materiał Partnera Kiedy wymieniać filtry w samochodzie?

Kiedy wymieniać filtry w samochodzie?

Filtry samochodowe to niezwykle ważne elementy naszego samochodu, mające bezpośredni wpływ na żywotność najważniejszych jego podzespołów. Ważna jest więc ich regularna wymiana, zgodna z zaleceniami producenta. Należy też wziąć pod uwagę sposób eksploatowania naszego modelu, który może obligować do częstszego odwiedzania stacji kontroli pojazdów w przypadku różnych stylów jazdy. Do czego służą filtry i jak często należy je wymieniać? Sprawdź.

Filtr oleju

Olej silnikowy pełni w naszym pojeździe niezwykle ważne funkcje, w tym zmniejsza tarcie pomiędzy ruchomymi elementami jednostki napędowej, odpowiada za chłodzenie, a także usuwa zanieczyszczenia. Aby mógł spełniać swoje zadania, ważny jest jednak nie tylko sam olej i jego regularna wymiana, zgodna ze ścisłymi zaleceniami konkretnego producenta, ale także nasz sposób eksploatacji auta. Swoją unikalną rolę pełni też filtr oleju, mający za zadanie wychwytywać nieczystości, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stan silnika. Filtr ten zastępuje się przy każdej wymianie oleju, co zwykle ma miejsce w interwale pomiędzy 10 a 15 tysiącami przejechanych kilometrów.Filtr paliwa

Pełni on funkcję elementu oczyszczającego paliwo, co ma znaczenie dla wszystkich jednostek napędowych, jest jednak szczególnie ważne w przypadku motorów wysokoprężnych, ze względu na ich unikalną budowę. Rozpiętość w której zaleca się jego wymianę jest więc różna, standardowo jednak zaleca się ją po przebiegu od 15 do 50 tysięcy kilometrów. Koszt zamiany na nowy element nie jest duży, a może uchronić nas przed znacznie droższym w naprawie uszkodzeniem wtryskiwaczy.

Filtr powietrza

Ruch naszego samochodu to nie tylko zasługa paliwa, ale także doprowadzanego do silnika powietrza. Powinno być ono oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń po to, aby jednostka napędowa mogła w sposób efektywny spełniać swoje zadanie i służyć nam przez jak najdłuższy czas. Sprawność filtra powietrza jest szczególnie istotna w naszej rodzimej, miejskiej i niezwykle zanieczyszczonej rzeczywistości, gdzie jazda z niewydajnym filtrem może okazać się niezwykle niebezpieczna dla silnika. Doświadczeni mechanicy z warsztatu samochodowego Mb Auto przyznają, że większość producentów wskazuje, że do zmiany filtra powietrza powinno dochodzić raz na 20 tysięcy kilometrów, ale nie rzadziej niż raz w roku.

Filtr kabinowy

Bezpośredni wpływ na komfort i zdrowie pasażerów ma filtr kabinowy, którego celem jest oczyszczanie powietrza przedostającego się do wnętrza samochodu. Jego regularna wymiana, po przejechaniu około 15 tysięcy kilometrów, ważna jest jednak nie tylko w przypadku osób cierpiących na alergie, ale ma także wpływ na kierowców. Niesprawny filtr kabinowy może bowiem w widoczny sposób obniżać komfort jazdy prowadzącego, poprzez oddziaływanie na jego sposób prowadzenia i koncentrację.

Filtry to niewielkie, aczkolwiek istotne elementy, mające wpływ na eksploatację pojazdów. Ich regularna wymiana to absolutna konieczność, co do której możemy skonsultować się w profesjonalnym warsztacie samochodowym, a także analizując zalecenia książki serwisowej naszego samochodu.

Podziel się