Materiał Partnera Kiedy wykonywać podstawowy serwis samochodu?

Kiedy wykonywać podstawowy serwis samochodu?

Choć obowiązkowy przegląd techniczny w przypadku aut osobowych odbywa się wyłącznie raz w roku, to rekomendowanym rozwiązaniem dla właścicieli samochodów jest regularne wykonywanie dodatkowych kontroli stanu pojazdu. Usługi serwisowe w tym zakresie pozwolą uniknąć sporych, problematycznych w naprawie i kosztownych awarii. Kiedy zatem dobrze jest zrealizować podstawowy serwis auta i co wchodzi w jego skład?

Co jaki czas dokonywać przeglądów samochodu?

Przegląd stanu technicznego przez uprawnionego diagnostę wpisywany jest do systemu ewidencji oraz dowodu rejestracyjnego. W trakcie kontroli specjalista może wykryć niewielkie usterki, jednak nie jest w stanie dogłębnie zbadać naszego pojazdu. Z tego względu dobrze jest przynajmniej kilka razy w roku odwiedzić sprawdzony warsztat samochodowy w celu wykonania podobnego przeglądu. Jedną z sytuacji, kiedy możemy sprawdzić nasz samochód pod kątem technicznym, jest wymiana oleju.

Czynność serwisową tego typu wykonuje się najczęściej po przejechaniu około 10 tysięcy kilometrów. Wraz z olejem wymienia się też filtr, a mechanik może przy okazji skontrolować stan silnika i zużycie jego podzespołów. Takie usługi świadczy Auto Serwis Marcin Kołodziej – punkt, w którym możemy dokładnie zbadać auto pod wieloma względami. Podstawowy serwis samochodu powinniśmy zatem wykonywać średnio co kilkanaście tygodni. Jakie czynności w tym zakresie przeprowadzą pracownicy warsztatu?

Jak wyglądają dodatkowe przeglądy stanu technicznego auta?

Badanie stanu oleju i jego ewentualna wymiana wraz z filtrem to podstawowy element serwisu, jaki można przeprowadzić w dobrym warsztacie. Podczas przeglądu stanu technicznego i eliminowania niewielkich usterek, mechanik będzie w stanie dokonać również wymiany innych filtrów, np. filtra powietrza, paliwa czy kabinowego. Za pomocą interfejsu diagnostycznego fachowiec zbada też ewentualne błędy przekazywane przez komputer samochodu. W ramach podstawowego serwisu pojazdów zbadany zostanie m.in. silnik.

Działanie jednostki napędowej musi być poprawne, a zależy to od zużycia konkretnych jej podzespołów. Skontroluje ich stan mechanik podczas dodatkowego przeglądu, w trakcie którego serwisowany jest też układ kierowniczy i zawieszenie naszego auta. Drobiazgowa kontrola pozwala ujawnić ewentualne nieprawidłowości w działaniu konkretnych systemów i zapobiec powstawaniu trudniejszych do wyeliminowania awarii. Podstawowy serwis samochodu to także zbadanie układu wydechowego pod kątem czystości spalin. Nie powinny one przekraczać dopuszczalnych norm – może to bowiem skutkować zabraniem dowodu rejestracyjnego i koniecznością naprawy uszkodzeń wpływających na taki stan rzeczy.

Opracowanie:

Auto Serwis Marcin Kołodziej

Radom , Grzebieniowa 10

  • tel. 882 451 785

Podziel się