Materiał Partnera Kiedy wykonać diagnostykę samochodu osobowego i na czym ona polega?

Kiedy wykonać diagnostykę samochodu osobowego i na czym ona polega?

Jeśli auto nie sygnalizuje żadnego problemu, to mechanicy zalecają wykonanie badania diagnostycznego raz w roku. Dodatkowo powinno się przyjechać za każdym razem, gdy samochód będzie uczestniczył w drobnej stłuczce. W zakładzie mechanicznym przeprowadzana jest diagnostyka komputerowa i zawieszenia. Jej wynik pozwala określić stan techniczny samochodu i oszacować zakres prac naprawczych.

Diagnostyka komputerowa samochodu.

Współczesne samochody wyposażone są w komputer pokładowy, który zbiera dane i gromadzi je w swojej pamięci. Mechanik w zakładzie naprawczym podpina do niego laptop z oprogramowaniem do diagnozowania konkretnego modelu pojazdu. Analiza pobranych danych pozwala na uzyskanie informacji o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu między innymi:

  • silnika,
  • skrzyni biegów,
  • poduszek powietrznych,
  • DPF – filtr cząsteczek stałych montowany w samochodach z napędem diesel,
  • ESP – elektryczne wspomaganie układu kierowniczego,
  • ABS – komputerowo sterowany  sterowany system, który zabezpiecza blokowanie kół,
  • pompy paliwowej.

To tylko część zakresu danych, które jesteśmy w stanie uzyskać za pomocą odczytu z komputera  pokładowego. Komentuje właściciel zakładu mechanicznego Blacharstwo Pojazdowe Janusz i Jolanta Wica z Bytowa. Zaletą diagnostyki jest uzyskanie wielu informacji w krótkim czasie, które pozwalają na szybkie ustalenie przyczyny problemu, z którym zgłasza się do nas Klient.

Diagnostyka zawieszenia samochodu.

Od poprawnie działającego zawieszenia pojazdu zależy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Odpowiada za zapewnienie odpowiedniego kontaktu koła z nawierzchnią. Dlatego warto kontrolować co jakiś czas jego stan, zwłaszcza jeśli auto jeździ po wyboistych drogach. Również, jeśli kierowca obserwuje nierównomierne zużycie opon, stukanie w kołach czy niepoprawną reakcję kół w trakcie wykonywania skrętu kierownicą. Stan układu zawieszenia warto skontrolować w momencie zakupu używanego auta. Pozwoli to na określenie jego stanu technicznego i zweryfikowanie ceny zakupu. Mechanik w trakcie oględzin oceni luzy na sworzniach i przegubach, stan amortyzatorów oraz elementów sprężystych (resorów).

W warsztacie Blacharstwo Pojazdowe Janusz i Jolanta Wica sprawdzana jest również geometria kół, która umożliwia ocenę ich zbieżności, sprawdzenie kąta pochylenia kół i  kąta nachylenia osi sworznia zwrotnicy itp. Nieprawidłowe ustawienia powodują nierównomierne zużycie między innymi bieżnika opon, a także innych części zawieszenia. W bytowskim warsztacie państwa Wica możliwe jest wykonanie naprawy każdego zawieszenia w samochodach osobowych i dostawczych.

Opracowanie:

Blacharstwo Pojazdowe Janusz i Jolanta Wica

Bytów , Wybickiego 1A

  • tel. 502 278 595

Podziel się