Materiał Partnera Kiedy warto zgłosić się do mechanika samochodowego?

Kiedy warto zgłosić się do mechanika samochodowego?

Chociaż niektóre usterki możemy łatwo sami wyeliminować, czasami musimy pojechać do mechanika samochodowego. Szczególnie wtedy, gdy awaria jest poważna lub wymaga użycia skomplikowanych narzędzi. Czasem samodzielna naprawa może być trudna, czasochłonna, a nawet niebezpieczna. W takim przypadku wybierzmy się do doświadczonego mechanika. Sprawdźmy, kiedy trzeba pojechać do warsztatu.

Problemy ze sterowaniem i zawieszeniem

Problemy ze sterowaniem są potencjalnie bardzo niebezpieczne. Samochód nie będzie działał zgodnie z naszymi oczekiwaniami w sytuacji awaryjnej. Dlatego wybierzmy się do doświadczonego mechanika, gdy zauważymy taki problem. Goc Wojciech Seb-Car ma bardzo dobre opinie.  Zgłośmy się do warsztatu, gdy:

  1.  mamy trudności w kierowaniu pojazdem.
  2. zauważymy, że koło kierownicy jest luźne lub wibruje,
  3. kierownica ciągnie w lewo lub w prawo,
  4. samochód pochylony jest w jedną lub drugą stronę podczas przyspieszania albo hamowania,
  5. opony zużywają się nierównomiernie lub przedwcześnie.

Lampka ostrzegawcza silnika

Nowoczesne samochody mają mnóstwo czujników, które mierzą i monitorują różnorodne systemy pojazdu. Jeśli wynik nie będzie się mieścił w ustalonych parametrach, lampka ostrzegawcza silnika pojawi się na desce rozdzielczej. Lampka będzie migać, aby zasygnalizować problem. Nie wpadaj jednak w panikę, tylko wybierz się do mechanika.  Wykona kompleksową diagnostykę i stwierdzi, na czym polega problem. Nasz samochód może być też wyposażony w lampkę serwisową. Przypomni nam o nadchodzącym kolejnym przeglądzie.

Dym lub para wydobywająca się spod maski

Po pierwsze zastanówmy się, jaki kolor ma dym lub para. Biała para oznacza zwykle, że auto się przegrzewa. Spójrz na wskaźnik temperatury samochodu, aby to potwierdzić. Jeśli wskaźnik doszedł do maksymalnego poziomu, zatrzymaj się i poczekaj, aż auto ostygnie. I chociaż nie jest to straszne pilne, umówmy się na spotkanie z mechanikiem.

Jeśli jednak zauważymy niebieski dym, natychmiast zatrzymajmy samochód i zadzwońmy po firmę holowniczą. Powinna odholować nasze auto do najbliższego warsztatu. Niebieski dym sygnalizuje palący się olej, który może poważnie uszkodzić silnik.

Wycieki

Jeśli zauważymy wyciek z dowolnego miejsca w aucie, pojedźmy do serwisu możliwie jak najszybciej. Dzięki temu dużo zaoszczędzimy na naprawach. Zobaczmy, czy są plamy na parkingu. Mogą być jasnozielone od oleju chłodzącego lub ciemnoczerwone/brązowe od oleju, lub płynu hamulcowego. Czy widzimy plamy tam, gdzie wcześniej znajdowała się rura wydechowa? Nie przejmujmy się, gdy latem zauważymy kapiącą wodę w pobliżu fotelu pasażera. Prawdopodobnie jest to spowodowane przez pracującą klimatyzację.

Opracowanie:

Goc Wojciech Seb-Car

Jawiszowice , Turystyczna 13

  • tel. 723 151 777

Podziel się