Materiał Partnera Kiedy trzeba skorzystać z autoholowania?

Kiedy trzeba skorzystać z autoholowania?

Zasiadając za kierownicą, musimy być przygotowani na rozmaite sytuacje, zwłaszcza gdy wyruszamy w wielokilometrową podróż. Jeśli pojazd ulegnie usterce bądź przydarzy się kolizja, przyjdzie nam skorzystać z usług pomocy drogowej, która będzie musiała bezpiecznie przetransportować niesprawne auto. W przypadku poważnych uszkodzeń w grę wchodzi jedynie przejazd autolawetą. Zapraszamy do lektury.

Kierowca w tarapatach

Nie da się ukryć, że awaria pojazdu nie należy do przyjemnych sytuacji. Jako że niesprawnego auta nie możemy pozostawić na środku drogi, w trosce o innych uczestników ruchu, musimy podjąć odpowiednie czynności, aby je usunąć. Gdy samochód na skutek usterki nie posiada poprawnie funkcjonującego układu hamulcowego i kierowniczego, hol za pomocą linek nawet nie wchodzi w grę. Dlatego też w kryzysowych chwilach warto wykonać telefon do zaufanej pomocy drogowej, która sprawnie załaduje maszynę na specjalistyczny pojazd i przewiezie go do warsztatu. A jak wygląda kwestia finansów? Jeśli do zaistnienia szkody doszło z winy innego kierowcy, koszty transportu pokrywane są z ubezpieczenia OC sprawcy. W przypadku, gdy sami spowodowaliśmy kolizję, bądź auto uległo awarii z innych przyczyn, przyda się nam zaś wykupiony pakiet Assistance.

Bezpieczne autoholowanie

Profesjonalne firmy takie jak Auto Daniel - Pomoc Drogowa - Autoholowanie - Wynajem Lawet korzystają z pojazdów umożliwiających transport niesprawnych maszyn na specjalnej platformie. Aby umieścić na niej dane auto, używa się elektrycznej bądź spalinowej wyciągarki, do której podłączona  jest stalowa lina, będąca w stanie uciągnąć sprzęt o wadzę nawet kilku ton. Tego typu samodzielny pojazd, stanowiący kompleksowe połączenie tradycyjnej lawety oraz kokpitu sterującego, określa się mianem autolawety. Jej użycie zmniejsza ryzyko powstawania zarysowań, otarć i innego rodzaju zniszczeń, jakie często mają miejsce przy holowaniu za pomocą haka z udziałem mało doświadczonych kierowców.

Laweta czy autolaweta – oto jest pytanie

Mimo znaczących różnic, wiele osób używa terminu ,,autolaweta’’ i ,,laweta’’ w sposób zamienny. Wynika to z niewiedzy kierowców, gdyż już na pierwszy rzut oka widać, iż obie konstrukcje mają inne rozmiary. Krótko mówiąc, lawetę należy określić jako przyczepę, która bez ciągnącego pojazdu nie mogłaby spełniać swej funkcji. Tym samym stanowi dodatkową część konwoju zaczepioną do auta z wykorzystaniem haka, który de facto może ulec zniszczeniu podczas eksploatacji. W odróżnieniu od autolawet, manewrowanie pojazdem z przyczepą jest dużo trudniejsze, przez co, aby go prowadzić należy posiadać prawo jazdy kategorii B+E. Chociaż lawety również można spotkać w realizacji zadań z zakresu pomocy drogowej, często wynajmuje się je do przewozu świeżo zakupionych samochodów, maszyn rolniczych czy sprzętów budowlanych. Spotykamy je zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych, pozwalając na transport kilku pojazdów jednocześnie.

Opracowanie:

Podziel się