Materiał Partnera Kiedy przysługuje mi auto zastępcze?

Kiedy przysługuje mi auto zastępcze?

Stłuczka, kolizja, wypadek, awaria… Bez różnicy na nazewnictwo, zdarza się, że tracimy kontrolę nad sytuacją na drodze, co często skutkuje uszkodzeniem auta. Niejednokrotnie się zdarza, że samochód trzeba oddać do warsztatu, a my zostajemy bez podstawowego środka transportu. W zależności od okoliczności może nam się należeć auto zastępcze. Trzeba jednak spełnić pewne wymogi.

Kiedy możesz się ubiegać o auto zastępcze?

Pierwszy warunek dotyczy sprawcy wypadku. Mamy prawo do ubiegania się o auto zastępcze, jeśli sprawcą wypadku jest osoba trzecia. Koszt wynajmu takiego auta ponosi wtedy ubezpieczyciel sprawcy wypadku. Kolejnym niezbędnym warunkiem jest oczywiście poziom uszkodzenia samochodu, który uniemożliwia poruszanie się nim. Wszystkie koszty wynajmu pokrywa firma ubezpieczająca sprawcy, dlatego więc nie trzeba martwić się o żadne wydatki. Ważny przed wynajęciem będzie jednak złożenie oświadczenia do firmy ubezpieczającej, że chcemy z takiej możliwości skorzystać. Ubiegając się o to, należy mieć przy sobie pismo, z oświadczeniem, że chce się skorzystać z takiego pojazdu, które zostawiamy na biurku ubezpieczyciela. Pamiętać też należy o kopii tego dokumentu, które powinniśmy zachować dla siebie. W oświadczeniu należy zaznaczyć, dlaczego należy nam się takie auto. Ubezpieczyciel nie może odmówić zwrócenia kosztów wypożyczenia auta, jeśli samochód był przedmiotem codziennego użytku. Pamiętać należy jednak, że samochód zastępczy nie może być wyższej klasy, niż to, którym jeździliśmy. Dobrą informacją jest, że ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów wypożyczenia auta, za cały okres naprawy, czyli od dnia zniszczenia pojazdu, do momentu jego oddania. Auto zastępcze może pożyczyć firma ubezpieczeniowa, albo firma zewnętrzna, taka jak Hol- Dar.

Auto zastępcze, przy szkodzie całkowitej

W przypadku szkody całkowitej (kiedy przywrócenie stanu pojazdu, do poprzedzającego wypadek jest niemożliwe, lub kiedy koszty naprawy przerosłyby wartość pojazdu), ubezpieczony może skorzystać z powyższej usługi, od momentu zniszczenia pojazdu, do dnia, gdy będzie mógł nabyć nowy. Dodatkowo, jeśli z uzasadnionych przyczyn, kierowca mimo otrzymania odszkodowania, nie może nabyć nowego pojazdu, ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnienia samochodu do momentu, aż ta sytuacja się zmieni. Często podkreślane jest, że firmy ubezpieczeniowe próbują uniknąć tego typu dodatkowych opłat, ze względu na „możliwość korzystania z komunikacji miejskiej”. Na szczęście jest to argument, który można łatwo podważyć i nie jest już byt często wykorzystywany.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas