Artykuł sponsorowany Kiedy opłaca się złomowanie pojazdów?

Kiedy opłaca się złomowanie pojazdów?

Pozbycie się starego samochodu, który tylko niepotrzebnie zajmuje nam miejsce w garażu, może być znacznie trudniejsze niż sprzedaż kilkuletniego auta, które ma jeszcze sensowną wartość. Jeśli ktoś kupi od nas kilkuletnie auto za stosunkowo wysoką cenę, możemy być niemalże pewni, że przerejestruje samochód na siebie i opłaci OC. Z autem bardzo starym, niesprawnym, jest już inaczej. Jeśli ktoś chce od nas odkupić auto za kilkaset złotych, jest spore prawdopodobieństwo, że po prostu rozbierze auto na części dla własnego zysku, ale my formalnie wciąż zostaniemy jego właścicielami i będą nas czekać kłopoty, chociażby kara za nieopłacone OC. Choć fizycznie auta już nie będzie, formalnie nadal będzie kompletnym pojazdem. Nie warto więc ryzykować dla kilkuset złotych – zdecydowanie lepiej oddać samochód do kasacji. Jak to się odbywa i jak zrobić to bezpiecznie?

Legalne złomowanie – bezpieczne złomowanie

Jeśli stwierdzimy, że nasze auto jest już w na tyle kiepskiej kondycji, że jego regeneracja jest kompletnie nieopłacalna lub jest mocno uszkodzony, możemy oddać go do licencjonowanej stacji demontażu pojazdów, czyli odsprzedać do skupu samochodów przeznaczonych do rozbiórki lub złomowania. Należy pamiętać, że skup samochodów, nazywany często szrotem, musi posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty i zaświadczenia, między innymi decyzję wojewody o upoważniającą firmę do wydawania dokumentów o demontażu pojazdu. Absolutnie nie należy oddawać samochody w ręce wątpliwych przedsiębiorców, którzy omijają formalności, bo możemy źle na tym wyjść. Skup samochodów powinien wydać nam stosowne zaświadczenie, z którym będziemy mogli udać się do urzędu komunikacji i wyrejestrować samochód. Aby skup mógł dopełnić formalności, zdając samochód, musimy dostarczyć: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana), tablice rejestracyjne i czytelny numer VIN. Jeśli to samochód kupiony, ale nie przerejestrowany, potrzebna będzie też umowa kupna – mówi nam przedstawiciel stacji demontażu i recyklingu pojazdów z Wągrowca Z.P.H.U. Lemański. Nazwa „skup” nie jest przypadkowa – dodajmy, że za samochód dostaniemy adekwatną do stanu i masy gotówkę.

Formalności po zezłomowaniu pojazdu

Jak już wspomnieliśmy, kiedy zdamy samochód do skupu i otrzymamy odpowiednie zaświadczenie, musimy udać się do urzędu komunikacji i wyrejestrować auto. Musimy przygotować sobie wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu (wnioski dostępne w urzędzie, a także na stronach internetowych do druku), zaświadczenie o przekazaniu pojazdu, na którym bezwzględnie musi widnieć numer VIN, nadwozia, podwozia albo ramy, które zostało wydane przez stację demontażu pojazdów. Będziemy potrzebować również dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu (jeśli ją mamy) i tablic rejestracyjnych. Na koniec czeka nas jeszcze zgłoszenie faktu wyrejestrowania samochodu w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym nasz pojazd miał wykupioną polisę OC. Jak widać, opcja złomowania samochodu w skupie nie jest bardzo skomplikowana – zdecydowanie warto wybrać tę właśnie możliwość, jeśli zamierzamy definitywnie pożegnać się z naszym autem. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas