Materiał Partnera Kiedy czas na wymianę płynu hamulcowego?

Kiedy czas na wymianę płynu hamulcowego?

Wymiana płynu hamulcowego jest bardzo ważna, jeśli chodzi bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Bez jego udziału nie zadziała nam układ hamulcowy, przez co możemy doprowadzić do niebezpiecznego wypadku na drodze. Ważne jest w tym przypadku zwrócenie uwagi na alarmujące sygnały jak również prewencja. Co należy wiedzieć o wymianie płynu hamulcowego?

Dlaczego i jak często należy wymieniać płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy standardowo powinno się wymieniać raz na dwa lata lub gdy auto jest bardzo mocno eksploatowane i przekroczymy nim 60 tysięcy kilometrów. Dzieje się tak, ponieważ płyny hamulcowe są bardzo higroskopijne co oznacza, że pochłaniają wilgoć, a to z kolei jest bardzo szkodliwe, ponieważ im więcej wody znajdzie się w płynie, tym bardziej zmniejsza się poziom temperatury wrzenia. Jeśli dojdzie do zagotowania się płynu hamulcowego, przestanie on przekazywać siłę z pedału hamulca do układu hamulcowego i  hamulce po prostu przestaną nam działać.

Sygnały, że musisz wymienić płyn hamulcowy

Pierwszym sygnałem, że czas wymienić płyn hamulcowy, jest coraz gorsza skuteczność hamowania, która zmniejsza się wraz z pokonywanymi przez nas kilometrami w trakcie jazdy autem poprzez wspomniane powyżej zagotowanie się płynu hamulcowego spowodowane zawilgoceniem. Drugim sygnałem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest korozja układu hamulcowego, która pojawia się na zaciskach hamulcowych oraz tłoczkach, często również można ją zobaczyć na pompie hamulcowej. Jak mówi nam fachowiec z firmy Carix. Hamulce, powoduje ona m.in. niszczenie zacisków, a także dużo większe i szybsze zużycie klocków i tarcz. Płyn hamulcowy posiada również swój termin przydatności i powinniśmy go wymieniać regularnie co dwa lata lub niezwłocznie przy zakupie używanego auta. Kolejnym przypadkiem, w którym powinniśmy wymienić płyn, jest montaż nowych elementów układu hamulcowego takich jak pompa hamulcowa, zaciski lub wszelkie przewody hamulcowe. Warto również pomyśleć nad wymianą płynu hamulcowego w momencie, gdy zobaczymy w zbiorniku wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia lub lekkie pęknięcia, a także gdy owego płynu jest zbyt mało.

Dlaczego potrzebujesz do tego fachowca?

Płyn hamulcowy najbezpieczniej jest wymieniać w warsztacie samochodowym, ponieważ mechanicy posiadają odpowiedni sprzęt do tego typu prac, dzięki czemu możemy uniknąć sytuacji w której w zbiorniku lub w układzie hamulcowym zostaną nam resztki starego płynu. Mechanik może również odpowietrzyć hamulce oraz sprawdzić temperaturę wrzenia płynu w zbiorniku. Najlepiej będzie również poprosić o kontrolę całego układu hamulcowego.

Nie należy lekceważyć kwestii wymiany płynu hamulcowego, mając na względzie bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również pasażerów.

Podziel się