Materiał Partnera Kiedy automatyczna skrzynia biegów wymaga przeglądu lub naprawy?

Kiedy automatyczna skrzynia biegów wymaga przeglądu lub naprawy?

Automatyczne skrzynie biegów, tak jak każdy podsystem samochodu, ulegają zużyciu i uszkodzeniom. Wiele z nich wynika z błędów popełnianych przez kierowców podczas jazdy lub z niedokładnego sprawdzenia stanu skrzyni przed zakupem auta używanego. Regularna diagnostyka może jednak zapobiec poważniejszym awariom, dlatego należy być czujnym na wszystkie symptomy niepoprawnego działania automatu, takie jak szarpnięcia lub zapach spalenizny.

Diagnostyka skrzyni PowerShift

Specyficzna budowa mechanizmu opracowanego przez firmę Ford sprawia, że serwis będzie bardziej skomplikowany. Diagnostyka automatycznych skrzyń biegów w tym przypadku jest zbliżona do wykonywanej na skrzyniach Volkswagen, ponieważ urządzenia obu marek działają podobnie – jedno sprzęgło obsługuje biegi parzyste, a drugie nieparzyste. Oba też są sterowane hydraulicznie. Serwis PowerShift to przede wszystkim wymiana oleju. Olej starzeje się tym szybciej, im większym obciążeniom cieplnym jest poddawany. Swoje właściwości traci np. przez bardzo szybką jazdę lub częstą zmianę biegów. Fachowcy zajmujący się naprawą automatycznych skrzyni biegów ocenią podczas przeglądu nie tylko stan oleju, ale także sprawdzą urządzenie pod względem szczelności i poprawności działania.

Kiedy zgłosić się do mechanika?

Wymiana oleju nie jest jedyną przyczyną kontroli stanu automatycznej skrzyni biegów Forda lub innego producenta. Jak tłumaczą specjaliści z Automatyczne Skrzynie Naprawa Piotr Kozioł, automaty są najbardziej złożonym podsystemem auta, dlatego ich diagnostyka i ewentualna naprawa jest podstawową kwestią bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Elementem, który często ulega awarii, jest elektrozawór hydrauliczny. Psuje się wskutek zbyt rzadkiej wymiany oleju, dlatego jej rola jest tak ważna. Serwis automatycznych skrzyń biegów pozwala na rozpoznanie elementu, który uległ awarii dzięki komputerowej diagnostyce pojazdu. W ten sposób mamy pewność, że wystarczy naprawić konkretny element podzespołu, a nie wymieniać całe urządzenie. Profesjonalna regeneracja automatycznych skrzyń biegów u mechanika sprawia, że zazwyczaj nie znajdziemy różnic między funkcjonowaniem nowego elementu podzespołu a tego, który uległ procesom naprawczym. Na koniec każdej naprawy auto jest poddane testom kontrolnym, które zapewnią o jakości wykonanej usługi.

Podziel się