Materiał Partnera Katalizatory i ich utylizacja

Katalizatory i ich utylizacja

Recykling katalizatorów jest rzeczą wskazaną zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych. W tym procesie prowadzącym do ich utylizacji odzyskuje się platynę, PALLAD oraz rod. Ich ilości są niewielkie, jednak są to materiały na tyle cenne, że jest to opłacalne. Przykładem niech będzie platyna – dla ogólnego wyobrażenia. Jej wydobycie nie jest proste. Aby uzyskać zaledwie 1 kilogram surowca należy wydobyć 150 ton rudy z głębokości nawet 1000 metrów. Wydobytą rudę należy poddać mieleniu i sortowaniu, a w kolejnym kroku specjalnej obróbce z zastosowaniem metod pirometalurgicznych oraz hydrometalurgicznych. Proces ten powoduje powstawanie licznych produktów odpadowych, których składowanie jest koniecznością.

Obróbka rud platyny jest niezwykle energochłonna i doprowadza do powstawania szkód w obrębie środowiska naturalnego. Porównując do wymagań całego procesu produkcji zawartość metali szlachetnych w obrębie katalizatora wydaje się więc bardzo wysoka, gdyż z posiadanych dwóch ton starych katalizatorów samochodowych można uzyskać , tyle samo platyny co ze 150 ton rudy, czyli 1 kilogram.  Właśnie dlatego prowadzony jest skup zużytych katalizatorów. Z kolei PALLAD oraz rod są jeszcze bardziej kosztowne.

Ekologia i energetyka

Utylizowanie katalizatorów i pozyskiwanie z nich metali szlachetnych wiąże się ze zdecydowanie mniejszym zagrożeniem dla środowiska naturalnego oraz mniejszymi nakładami energetycznymi, niżeli pozyskiwanie tych surowców z ich naturalnych źródeł występowania.Katalizatory samochodowe

Katalizatory dla przemysłu samochodowego stanowią jedno z podstawowych, głównych źródeł zużycia surowców takich jak platyna, PALLAD i rod. Przeciętna trwałość takiego podzespołu wynosi okołom 80 tysięcy kilometrów, z czego wynika, że kierowcy są zmuszeni do ich okresowej wymiany, co około 4 lata, biorąc pod uwagę średni roczny przebieg większości aut. Jeśli więc katalizatory nie byłby utylizowane, to po stosunkowo krótkim czasie duża część zainwestowanych w ich produkcję pieniędzy trafiałaby na złomowiska. Zużyte katalizatory nie muszą być więc od razu wyrzucane na złom, można je odpowiednio wykorzystać, chroniąc przy tym środowisko. W tym celu coraz powszechniejszy staje się skup starych katalizatorów.

Mielenie katalizatorów ceramicznych może odbywać się od ręki w polskich zakładach utylizacyjnych. Z kolei w stosunku do metalowych konieczne jest posiadanie odrębnej linii recyklingowej, którą polskie przedsiębiorstwa nie dysponują. W katalizatorach ceramicznych znajduje się zdecydowanie więcej metali szlachetnych niżeli w metalowych – z kolei te drugie cechują się niższą ceną. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas