Artykuł sponsorowany Jakie wyróżniamy rodzaje tablic rejestracyjnych?

Jakie wyróżniamy rodzaje tablic rejestracyjnych?

Tablica rejestracyjna to ważny element każdego pojazdu silnikowego, który porusza się po drogach. Można ją porównać do numeru identyfikacyjnego. Za pomocą tablicy rejestracyjnej można znaleźć dany pojazd. Tablice rejestracyjne są unikalne, dlatego nie znajdziemy dwóch pojazdów o takiej samej tablicy. Kierowcy mogą mieć rozmaite tablice, o czym nie wszyscy wiedzą. Zatem jakie rodzaje tablic rejestracyjnych wyróżniamy?

Czym są zwyczajne i indywidualne tablice rejestracyjne?

Na polskich drogach najczęściej mamy do czynienia ze zwykłymi tablicami rejestracyjnymi. Cechują się one białym tłem, na którym zamieszczone są znaki (litery i cyfry) o czarnej barwie. Pierwsza część znaków zwykle składa się z dwóch lub trzech liter, które oznaczają województwo, powiat i miasto, w którym zarejestrowany jest pojazd. Z kolei druga część znaków może być stworzona zarówno z liczb, jak i liter, które są wybierane losowo. Na takich tablicach widnieje również tzw. euro band, czyli niebieski pasek z gwiazdkami Unii Europejskiej i oznaczeniem PL. Zwyczajne tablice rejestracyjne kosztują 80 złotych, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że do nich należy doliczyć inne koszty. Wśród nich jest opłata za znak legalizacyjny oraz za nalepkę kontrolną.

Kolejny rodzaj to indywidualne tablice rejestracyjne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kierowca, który zdecyduje się na zakup tablicy indywidualnej, może umieścić tam np. pseudonim, czy nazwę firmy. Ważne jest to, by hasło nie było wulgarne i obraźliwe. Poza tym nie może przekraczać 5 znaków, a wśród nich nie może być polskich liter. Tablica rejestracyjna tego typu to dobry znak rozpoznawczy zarówno dla samochodu, jak i właściciela, a jej koszt wynosi 1000 zł.

Jakie jeszcze są rodzaje tablic rejestracyjnych?

Kolejny typ tablic, jakie możemy spotkać, to zabytkowe tablice rejestracyjne. Przeznaczone są one dla pojazdów, które mają więcej niż 25 lat. Istotne jest jednak to, że nie każdy pojazd może być uznany za zabytkowy. Oprócz wieku liczy się również jego stan. By auto mogło być uznane za zabytkowe, jego oryginalność musi wynosić minimum 75%. Tablice zabytkowe charakteryzują się żółtym tłem, na którym umieszczone są czarne znaki. Poza tym znajduje się tam symbol zabytkowego samochodu. Informacje zawarte na tablicy są takie same jak w przypadku zwykłych tablic, czyli pierwsza część oznacza miejsce rejestracji. Zabytkowe tablice rejestracyjne to wydatek rzędu 200 zł. Jednak koszty te są powiększone o tzw. białą kartę, która należy wyrobić przed zarejestrowaniem zabytkowego auta.

Jak informuje specjalista od rejestracji pojazdów z firmy Rejestrujauto By Katarzyna Bołądz z Głogowa w województwie dolnośląskim, na polskich drogach możemy spotkać również pojazdy o innych tablicach rejestracyjnych. Do nich należą tablice tymczasowe, dyplomatyczne, służb specjalnych, sił zbrojnych, kontroli skarbowej, służby celnej, policji oraz innych służb specjalnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas