Materiał Partnera Jakie usterki samochodu najczęściej diagnozuje się komputerowo?

Jakie usterki samochodu najczęściej diagnozuje się komputerowo?

Diagnostyka komputerowa w zakresie mechaniki pojazdowej daje wiele możliwości. Jest wykorzystywana do odczytywania opcji wyposażenia i uruchamiania dodatkowych modułów, ale przede wszystkim stanowi element procesu naprawy uszkodzonego samochodu. W takiej sytuacji diagnostyka komputerowa pozwala na szybkie zlokalizowanie źródła problemu z poprawnym działaniem auta. Na czym polega taki serwis?

W jaki sposób działa diagnostyka komputerowa aut?

Przeprowadzenie badania stanu technicznego pojazdu przez diagnostykę komputerową to usługa nadal dostępna jedynie w wybranych warsztatach samochodowych. W dobrych serwisach mechanicy dysponują nowoczesnym urządzeniem diagnostycznym – jest to komputer osobisty z wgranym oprogramowaniem umożliwiającym łatwe przeglądanie danych po połączeniu się ze sterownikiem silnika. Interfejs musi być jednak dopasowany do konkretnego modelu samochodu danej marki. Tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że odczytane informacje są wiarygodne.

Coraz częściej komputery osobiste do diagnostyki komputerowej zastępowane są znacznie mniejszymi urządzeniami w postaci testerów i skanerów. Ich niewielki rozmiar w połączeniu z czytelnym interfejsem sprawiają, że korzystanie z takiego sprzętu jest dla mechanika wygodne. Koszt zakupu wysokiej klasy urządzenia do diagnostyki komputerowej jest jednak dość wysoki. Znacznie tańszym rozwiązaniem dla właściciela pojazdu jest zatem zlecenie takiej kontroli sprawdzonemu serwisowi. Jakie usterki będzie on w stanie wykryć w ten sposób?

Na czym polega komputerowa diagnostyka usterek samochodów?

Wraz z podłączeniem interfejsu diagnostycznego do sterownika silnika następuje odczyt danych przekazanych przez moduł zainstalowany w pojeździe. Informacje o błędnym działaniu poszczególnych części są podstawowym elementem diagnostyki komputerowej. Może ona wykazać wiele usterek auta – począwszy od problemów z układem paliwowym, na elektronice samochodu kończąc. Komputerowo zdiagnozować można uszkodzenia pomp hamulcowych, ABS czy części odpowiedzialnych za pracę wtryskiwaczy.

Choć interfejsy diagnostyczne są coraz przystępniejsze dla użytkowników, to nadal poprawne odczytanie wskazanych przez sterownik silnika błędów wymaga odpowiedniej wiedzy. Dysponują nią mechanicy z serwisu Auto-Elektryka Daniel Czekajło, którzy w krótkim czasie określą, co w naszym pojeździe nie funkcjonuje prawidłowo. Takie badania stanu technicznego dobrze jest przeprowadzać również wtedy, gdy auto nie wykazuje niepokojących objawów. Unikniemy dzięki temu kosztownych awarii, wymieniając na czas nadmiernie zużyte lub nieprawidłowo działające komponenty.

Opracowanie:

Auto-Elektryka Daniel Czekajło

Chocianów , Spacerowa 9D

  • tel. 602 861 951

Podziel się