Materiał Partnera Jakie usługi oferuje Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów?

Jakie usługi oferuje Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów?

Każdy pojazd potrzebuje badania technicznego - jest ono niezbędne, aby pojazd został dopuszczony do użytku w ruchu po drogach publicznych. Badanie powinno się powtarzać cyklicznie oraz wykonywać wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba, np. po kolizji. W poniższym artykule podpowiadamy, gdzie można wykonać badanie techniczne oraz na czym ono konkretnie polega.

Różnica między badaniem technicznym a przeglądem samochodu

Niektórzy kierowcy mylą badanie techniczne samochodu z przeglądem, jest jednak między nimi zasadnicza różnica. Badanie techniczne jest obowiązkowym badaniem przeprowadzanym w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, np. firmy Poznachowski. Sp. z o.o. Handel International Spedition. Pomyślne przejście badania jest niezbędne, aby pojazd został zarejestrowany. Zwolnione są z niego jedynie nowe samochody z homologacją - w tym wypadku pierwsze badanie należy wykonać po trzech latach od pierwszej rejestracji. Badanie techniczne samochodu należy powtarzać cyklicznie.

Przegląd okresowy samochodu ma na celu przegląd zużytych części i sprawdzenie ogólnego stanu technicznego pojazdu, np. po zimie. Można je wykonać w każdym warsztacie samochodowym.

Podstawowa czy Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów?

Podstawowe Stacje Kontroli Pojazdów wykonują okresowe badania techniczne pojazdów o masie nie przekraczającej 3.5 tony. Do takich miejsc możemy się więc udać z samochodem osobowym, motocyklem, autem dostawczym, przyczepą. Natomiast Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów jest upoważniona do badań pojazdów o większej masie, powyżej 3.5 tony, lecz można się do nich udać na przegląd również z mniejszymi pojazdami.

Zakres badania technicznego samochodu

W Stacjach Kontroli nasz samochód czeka przegląd m.in.:

  • Oświetlenia - sprawdzane jest prawidłowe ustawienie lamp i sprawność żarówek.
  • Stanu ogumienia - jeśli głębokość bieżnika przekroczy pewną normę, niezbędna będzie wymiana ogumienia.
  • Stanu silnika - ewentualne wycieki oraz pomiar emisji spalin.
  • Elementów bezpieczeństwa - fachowiec oceni działanie pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych, a także sprawność wycieraczki na przedniej szybie oraz klakson.
  • Układu hamulcowego i zawieszenia - technik spawdza ewentualne luzy przy sworzniach, mocowaniu wahaczy, końcówkach drążków kierowniczych, w maglownicy.

Fachowiec zwróci uwagę również na inne elementy takie jak pęknięte szyby, czy nadmierną rdzę elementów konstrukcyjnych.

W przypadku rażących nieprawidłowości, które zagrażają bezpieczeństwu jazdy, dowód rejestracyjny może zostać zabrany i wysłany do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Właściciel pojazdu powinien naprawić uszkodzone elementy i ponownie udać się na badanie.

Podziel się