Materiał Partnera Jakie są sposoby usuwania uszkodzeń blacharskich?

Jakie są sposoby usuwania uszkodzeń blacharskich?

Uszkodzenia blacharskie na karoserii samochodów powstają w wyniku rozmaitych czynników. Niekiedy spowodowane są one lekkimi stłuczkami, np. na parkingu, a także po gradobiciu. W większości przypadków takie uszkodzenia nie są niebezpieczne dla stanu technicznego pojazdu, aczkolwiek ich obecność znacznie zmniejsza walory estetyczne auta i obniża jego wartość. Jakie są najczęściej stosowane metody radzenia sobie z takimi uszkodzeniami karoserii?

Jak można naprawić uszkodzenia blacharskie?

Niektóre naprawy blacharskie możemy przeprowadzić samodzielnie we własnym garażu. Zazwyczaj dotyczy to niewielkich uszkodzeń. Pierwszym sposobem jest ich wyciąganie poprzez zastosowanie gorącej wody oraz przepychaczki kanalizacyjnej z gumowym kielichem. Cały zabieg polega na polewaniu blachy wodą, przyłożeniu do niej przepychaczki i odessaniu wgniecenia. Inna metoda określana jest mianem ciepło-zimno. W początkowym etapie blachę rozgrzewania się, a potem gwałtownie ochładza. W tym sposobie wykorzystuje się sprężystość karoserii, która po rozgrzaniu i schłodzeniu może odskoczyć w pierwotne miejsce. Musimy mieć na uwadze to, że żadna z tych metod nie gwarantuje, iż blacha będzie wyglądała tak, jak wcześniej, a co więcej, działanie wysokiej temperatury może doprowadzić do uszkodzeń lakieru. Z tego też względu blacharze i lakiernicy samochodowi odradzają tego typu napraw w domowym zaciszu.

Kolejną opcją jest tzw. masowanie blachy. W trakcie tego zabiegu niezbędne jest przedostanie się do spodniej strony karoserii. Gdy już mamy dostęp do odwrotu blachy, możemy wziąć do ręki miękki młotek lub podbijak, a następnie delikatnie usuwać wgniecenie. Poprzez masowanie blachy możliwe jest poradzenie sobie z niewielkimi uszkodzeniami, a samo dostanie się do spodniej części karoserii, może być problematyczne. Często wymagane jest zdemontowanie danej części pojazdu.

Czym wyróżnia się metoda PDR?

Jeśli wgniecenie blachy nie spowodowało uszkodzenia powłoki lakierniczej, warto stosować metody naprawcze, które nie będą wymagały ponownego lakierowania danej części. Warsztat blacharsko-lakierniczy Aluauto z Zielonki w województwie mazowieckim w takich sytuacjach wykorzystuje naprawy metodą PDR (Paintless Dent Repair). To bezinwazyjna metoda usuwania wgnieceń bez konieczności lakierowania pojazdu. Jednak można ją zastosować wyłącznie wtedy, gdy uszkodzenie nie jest na krawędzi albo zgięciu części, nie podjęto żadnych napraw tradycyjnych oraz nie występuje w miejscu fabrycznego wzmocnienia karoserii.

Naprawa blacharska metodą PDR sprawdza się w przypadku niedużych uszkodzeń karoserii i stosuje się ją nawet w miejscach trudnodostępnych. Sama naprawa polega na nałożeniu kleju na karoserię i przyczepieniu narzędzia do unoszenia blachy. Gdy klej zaschnie, można wyprostować wgniecenie, a potem usunąć klej. Główną zaletą tego typu napraw jest niższy koszt usługi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas