Materiał Partnera Jakie są objawy uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego?

Jakie są objawy uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego?

Zamachowe koło dwumasowe to element stosowany przede wszystkim w jednostkach wysokoprężnych. Jego zadaniem jest redukcja drgań wywołanych pracą samego silnika oraz ochrona komponentów skrzyni biegów. Awaria popularnego „dwumasu” może być spowodowana różnymi przyczynami. Niemniej jednak objawy pojawiające się podczas usterki są na tyle charakterystyczne, że z pewnością powinny zostać szybko dostrzeżone. O jakich z nich konkretnie mowa?

Najczęstsze objawy zużycia


Właściciele samochodów, którzy zmagali się już z tym problemem, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wadliwie funkcjonujące koło dwumasowe odpowiada m.in. za hałas oraz stukanie wydobywające się z okolic silnika podczas włączania i wyłączania zapłonu. Kolejnym i zdecydowanie bardziej irytującym z punktu widzenia kierowcy objawem są wyraźnie zwiększone drgania jednostki na biegu jałowym. W skrajnych sytuacjach, gdzie mamy do czynienia z mocno wyeksploatowanym elementem, wibracje mogą przenosić się bezpośrednio na karoserię i być odczuwalne nawet w kabinie.

Silnik zaczyna pracować niezwykle twardo i nierówno, co zresztą można często odczytać na zegarze obrotomierza. Wskazówka, zamiast poruszać się w zakresie maksymalnie 100 obrotów na minutę, sięga do większych wartości. Uszkodzone koło dwumasowe oznacza także problemy z płynnym ruszaniem. Kierowcy spotykają się z silnymi szarpnięciami, a z czasem pojawiają się problemy dotyczące płynnej zmiany biegów. Dlaczego żaden z wymienionych objawów nie powinien zostać zbagatelizowany?

Jak poradzić sobie z problemem?


Wszelkie awarie koła dwumasowego związane głównie z jego wyeksploatowaniem zawsze mają charakter postępowy. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Nie mniej, nie więcej niż to, że z dnia na dzień sytuacja będzie ulegała jedynie pogorszeniu. Warto również wiedzieć o tym, że element ten nie podlega regeneracji, która w przypadku innych części traktowana jest jako najbardziej ekonomiczne wyjście z sytuacji. Dlatego też właściciele aut stają przed koniecznością dokonania zakupu. Czy opłaca się postawić na komponenty używane? Oczywiście można spróbować, aczkolwiek nigdy nie wiadomo, czy element taki posłuży nam przez kilka sezonów, czy też przez 2 tygodnie.

Dlatego też kierowcy, którym zależy na racjonalnym i kompleksowym rozwiązaniu problemu, powinni zdecydować się na zakup nowego elementu. Aby nie przepłacać, warto skorzystać z oferty przygotowanej przez Kora Auto Części, gdzie zawsze można liczyć na miłą obsługę oraz doradztwo techniczne. Specjaliści z branży motoryzacyjnej podkreślają także, że wymiana koła dwumasowego powinna iść w parze z jednoczesną wymianą sprzęgła. Pozwoli to uniknąć ewentualnych kłopotów dotyczących nierównomiernego zużywania się tych dwóch bardzo zależnych od siebie elementów.

Opracowanie:

Kora Auto Części

Nowy Targ , Kościelna 7

Podziel się