Materiał Partnera Jakie rodzaje filtrów znajdują się w samochodzie?

Jakie rodzaje filtrów znajdują się w samochodzie?

Większość osób na co dzień eksploatujących auto zdaje sobie sprawę z tego, że w aucie znajdują się filtry, które trzeba regularnie wymieniać. Nie każdy jednak wie, do czego służą poszczególne rodzaje filtrów i jak wpływają na pracę samochodu. Warto sobie to uzmysłowić, aby mieć świadomość, dlaczego regularna wymiana filtrów jest tak ważna i na co zwracać uwagę przy zakładaniu nowych części eksploatacyjnych.

Jakie są rodzaje filtrów w aucie?

W standardowym aucie znajdują się cztery podstawowe rodzaje filtrów samochodowych, które są istotne dla prawidłowej pracy auta. Są to:

  • filtr oleju - jest podstawowym rodzajem filtra. Odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń, które dostały się do newralgicznych układów silnika, a zaniedbanie jego wymiany może doprowadzić nawet do uszkodzenia rozrządu lub cylindrów i tłoków silnika, co całkowicie uszkadza silnik samochodu. 

  • filtr paliwa - wymienia się go rzadko, bo raz na 100 tysięcy kilometrów, ale nie wolno o tym zapominać, gdyż chroni silnik przed dostawaniem się do niego zanieczyszczeń znajdujących się w baku i paliwie.

  • filtr powietrza - jego funkcją jest ochrona układu dolotowego przed dostaniem się do silnika cząstek stałych, kurzu, pyłu lub owadów. Jego wymiana powinna nastąpić co najmniej raz w roku. 

  • filtr kabinowy - odgrywa podobną rolę co filtry powietrza, jednak chronią nie silnik, a kabinę samochodu i pasażerów przed dostawaniem się do środka pyłu, kurzu i spalin, co jest istotne zwłaszcza dla alergików.

Są to zupełnie inne rodzaje filtrów, a każdy z nich pełni inną funkcję, z czego większość ludzi nie zdaje sobie sprawy. Jak wskazują specjaliści z Max-Oil s.c Oleje Filtry Smary, regularna wymiana filtrów pomaga nie tylko zachować większą żywotność silnika, ale także umożliwia zoptymalizowanie osiągów samochodu i zmniejsza jego spalanie.

Hurtownia motoryzacyjna, a dobór filtrów

Przeciętny sklep motoryzacyjny ma w swojej ofercie filtry różnych rodzajów dedykowanych do każdego typu auta. Kupując filtry, należy zwrócić uwagę na oznaczenia w kontekście konkretnego silnika lub modelu auta, w zależności, jaki to jest typ filtra. Informacje o kompatybilności konkretnych filtrów powinny znajdować się na opakowaniu lub stronie producenta sprzętu.

Opracowanie:

Max-Oil s.c. Oleje Filtry Smary

Jelenia Góra , Chrobrego 5b

Podziel się