Materiał Partnera Jakie części zamienne do auta kupić – nowe czy używane?

Jakie części zamienne do auta kupić – nowe czy używane?

Poszukując oszczędności, wiele osób decyduje się na tańsze części zamienne do samochodów, zamiast oryginalnych, oferowanych przez producenta pojazdu. Niektórzy idą jednak o krok dalej i podejmują się rozważań, czy nie lepiej zakupić używane części samochodowe, zamiast nowych. Sprawdźmy, czy takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem.

Nowość znaczy trwałość

Bez wątpienia kupując nowe części samochodowe mamy większą pewność co do ich trwałości. Części z odzysku mogą szybciej ulec eksploatacji – podobnie zresztą, jak tańsze części zamienne. Uwzględniając jednak wysokie ceny auto części, nikogo nie powinien dziwić fakt, że większość kierowców decyduje się na nietypowe rozwiązania, byle tylko przyoszczędzić na i tak drogich elementach wyposażenia pojazdu.

Decydując się na nowe części, warto sięgnąć po sprawdzonych producentów. Rzadko kiedy zresztą mamy z tym problem - większość osób podświadomie wie, że jak opony, to tylko Dębica, a filtry najlepiej od polskiej firmy Filtron. Producenci ci zapisali się pozytywnie przez lata w naszej pamięci, budując tym samym swoją renomę.

Części używane - czy warto je brać pod uwagę?

Pojawia się zatem pytanie: czy warto w ogóle rozważać zakup używanych części samochodowych? Wbrew pozorom - to zależy, o jakich częściach mowa. Przykładowo jednak skorzystanie z błotnika, zderzaka czy drzwi, pochodzących od innego pojazdu, ale w tym samym kolorze, co nasz, to nie tylko oszczędność na samym elemencie, ale także brak konieczności polakierowania zakupionej części na adekwatny kolor.

Bywa i tak, że o nową część bardzo trudno na rynku i używany element stanowi jedyne racjonalne rozwiązanie. Opcjonalnie nowe części są dostępne, natomiast ich ceny mogą być zbliżone do wartości samochodu, lub nawet ją przewyższające, jeśli nasz pojazd ma już niską wartość z racji wieku i przebiegu. W takim przypadku zakup nowych części jest nie tyle niemożliwy, ile nieopłacalny.

Zupełnie innym okiem warto natomiast spojrzeć na części nie pierwszej świeżości, ale zregenerowane. W ten sposób, za naprawdę dobre pieniądze, możemy zakupić alternatory, turbosprężarki czy wahacze - niekiedy nawet o połowę taniej, niż nowe egzemplarze.

Gdzie kupić części do samochodu?

Bez względu na to, czy zamierzamy kupić nowe, czy jednak używane części do auta, warto sprawdzić lokalne sklepy, handlujące auto częściami. Większość z nich oferuje części zamienne do wszystkich modeli aut, można jednak spotkać firmy, które przykładają większą uwagę do konkretnej marki. Przykładowo w Łosieniu, w województwie lubelskim, ma swoją siedzibę firma Rom Cars. To działające od 2012 roku przedsiębiorstwo oferuje nie tylko części zamienne do samochodów BMW, ale także podzespoły, które można zamontować w samochodach innych marek. Jakie? Przede wszystkim klocki hamulcowe, tuleje wahacza, hak wkręcany, świece żarowe czy też filtry.

Ponadto firma świadczy usługi holowania pojazdów za pomocą lawety – dzięki temu nie tylko można przetransportować uszkodzone auto, ale także zakupić do niego odpowiednie części samochodowe.

Opracowanie:

Rom Cars Piotr Romanek

Łosień 81

Podziel się