Materiał Partnera Jaka jest rola układów wydechowych?

Jaka jest rola układów wydechowych?

Tłumik to jedna z części układu wydechowego samochodu, niezbędna do prawidłowego przetwarzania spalin wydobywających się z silnika spalinowego, a także do prawidłowego redukowania hałasu. W samochodach montowane są różnego rodzaju tłumiki, a jednym z kryteriów doboru jest moc silnika.

Budowa układu wydechowego

Układ wydechowy samochodu składa się z kilku elementów. Są to między innymi:

  • Kolektor wydechowy
  • Tłumik
  • Rura wydechowa

Pierwszy z nich przymocowany jest obok silnika i jego zadaniem jest zbieranie gazów spalinowych z cylindrów silnika.  Zarówno w kolektorze, jak i w przewodzie odprowadzającym spaliny może być zamontowana także sonda lambda. Która jest odpowiedzialna, za badanie poziomu spalin. Wszystkie zebrane przez to urządzenie informacje, wysyłane są do komputera, który może sterować dawkowaniem paliwa, które przekazywane jest do silnika tak, aby poziom i skład spalin był jak najbardziej przybliżony do optymalnego poziomu (sonda lambda występuje w samochodach nowej generacji). Następnym elementem (także w nowszych samochodach) jest katalizator. Ma on redukować szkodliwe związki chemiczne, poprzez zmienienie ich na dwutlenek węgla, parę wodną i azot. Ostatnim (podstawowym) elementem układu wydechowego, jest tłumik. Jak sama nazwa wskazuje, ma on za zadanie tłumienie hałasu silnika.

Wpływ układu wydechowego na pracę silnika

Mówiąc o wpływie układu wydechowego na pracę i działanie silnika, najlepiej skonsultować się ze specjalistyczną firmą, w Gdyni jest to AK- MA Układy Wydechowe. Od lat zajmują się wyłącznie  naprawą układów wydechowych i doskonale wiedzą, jak duży wpływ on ma na pracę samochodu. Uszkodzony bądź źle dobrany układ wydechowy może znacząco pogorszyć efektywność pracy silnika, przyczynić się do zwiększenia spalania, a co za tym idzie doprowadzić do zwiększenia kosztów eksploatacji samochodu. Dodatkowo nieodpowiednia przepustowość całego układu może przyczynić się do przedostania się szkodliwych substancji i gazów do wnętrza kabiny samochodu, co stanowi poważne zagrożenie dla kierowcy i pasażerów, o innych użytkownikach drogi nie wspominając (w przypadku zatrucia podczas prowadzenia auta). Warto  sprawdzać układ wydechowy auta po okresie jesienno – zimowym w celu uniknięcia niespodziewanych usterek. Przy uszkodzonym układzie wydechowym pamiętać trzeba o podwyższonym poziomie spalin i hałasu. W razie kontroli policji może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny i nałożony mandat karny. Przy niesprawnym układzie wydechowym, pojazd nie przejdzie pozytywnie okresowych badań diagnostycznych.

Opracowanie:

Ak-Ma Układy wydechowe

Gdynia , Wielkopolska 250

Podziel się