Artykuł sponsorowany Jak zorganizować transport odpadów drzewnych?

Jak zorganizować transport odpadów drzewnych?

Podczas pracy przy pozyskiwaniu i obróbki drewna, pojawia się wiele odpadów, które mogą powstawać w lesie lub tartakach. Bardzo często są wykorzystywane w przemyśle i ogrodnictwie, jednak prawdziwy problem stanowi ich załadowanie oraz transportowanie. Jakie dokładnie odpady drzewne pozostają w wyniku użytkowania lasu i które maszyny będą pomocne w przypadku transportu?

Czym są odpady drzewne?

Na samym wstępie warto wspomnieć o tym, jakie dokładnie odpady drzewne pozostają przy okazji użytkowania lasu, czyli pozyskiwania drewna dłużycowego oraz jego dalszej obróbki. Odpady te mogą powstawać w lesie lub tartaku, podczas późniejszej obróbki. Można wśród nich wymienić przede wszystkim:

  • Korę – wewnętrzna warstwa pni, która jest zdejmowana z drewna.
  • Wióry – materiał odpadowy powstały w procesie cięcia i strugania.
  • Trociny – bardzo drobne wióry, często z dużą zawartością pyłu drzewnego.

Materiały te są bardzo często wykorzystywane w przemyśle oraz ogrodnictwie, na przykład do wytwarzania pelletu lub kory do podsypywania roślin.

Chwytaki do materiałów sypkich

Pierwszym wyzwaniem będzie załadowanie tego typu odpadów. Ze względu na niewielkie rozmiary, mogą być zaliczane do materiałów sypkich. Zwykłe chwytaki niestety nie poradzą sobie z tym zadaniem. Konieczne będzie zakupienie chwytaków do materiałów sypkich. Jest to o wiele bardziej precyzyjny sposób załadunku niż wykorzystywanie w tym celu zwykłej koparko-ładowarki. Chwytaki (łyżki) do materiałów sypkich są zbudowane z dwóch ramion, które po złączeniu tworzą szczelną komorę. Nie tylko pozwala to uchwycić dużą ilość materiału za jednym razem, ale też nie powoduje jego rozsypywania.

Naczepy z zabudową skrzyniową

W czasie transportu przydatna będzie także szczelna naczepa, z której wióry lub kora nie będą wysypywały się w czasie transportu. Sprzedażą chwytaków do materiałów sypkich oraz zabudową skrzyniową naczep zajmuje się między innymi firma MHS, której siedziba znajduje się w Wilkowie na terenie województwa lubuskiego.

Podczas wyboru naczepy należy zwrócić uwagę nie tylko na szczelność skrzyni, ale także inne parametry, które mogą wpływać na sprawność i bezpieczeństwo transportu odpadów drzewnych. Istotna będzie także wielkość dostosowana do średniej ilości odpadów, które powstają podczas pracy. W ten sposób uniknie się wielokrotnych kursów, co zdecydowanie wpłynie na łączne koszty transportu. Przyczepy i chwytaki do kory oraz wiórów mogą być z powodzeniem wykorzystywane także do innych drobnych materiałów, na przykład kruszyw i materiałów budowlanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas