Artykuł sponsorowany Jak zarejestrować samochód z zagranicy?

Jak zarejestrować samochód z zagranicy?

Rynek samochodowy rozwija się niezwykle prężnie i obecnie większa część dorosłych Polaków posiada już własne auto. Choć duża ilość samochodów kupowana jest na rynku wtórnym i pierwotnym właśnie w Polsce, nadal bardzo często nabywamy auta poza jej granicami. Prym wiodą tu Niemcy, choć popularnymi kierunkami są też Włochy oraz Francja. Najważniejszym aspektem w przypadku pojazdów z zagranicy jest ich rejestracja w Polsce, dlatego podpowiadamy, w jaki sposób tego dokonać.

Jakie są najważniejsze kroki w rejestracji auta z zagranicy?

Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego, które jest przynależne do miejscowości, w której mieszkamy. Taki dokument można złożyć też w urzędzie miasta lub dzielnicy (w Warszawie). 

Jak tłumaczą eksperci z firmy Autoplatforma: ,,Jeżeli kupiony samochód ma kilku właścicieli, wszystkie te osoby muszą stawić się w odpowiednim urzędzie. W przeciwnym wypadku wnioskowanie o rejestrację nie będzie możliwe’’.

W dokumencie należy podać podstawowe informacje o pojeździe, takie jak: marka i model samochodu, rok produkcji oraz numer VIN. Niezbędne będzie też wpisanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego oraz karty pojazdu. Do wniosku należy dołączyć:

  • dowód własności pojazdu, np. faktura VAT lub umowa kupna– sprzedaży,
  • dotychczasowy dowód i tablice rejestracyjne,
  • dowód odprawy celnej (w przypadku kupna samochodu spoza UE),
  • dowód potwierdzający opłatę akcyzy lub zwolnienie z niej,
  • tłumaczenie dokumentów w języku obcym,
  • zaświadczenie o wyniku badania technicznego.

Jeżeli urząd rozpatrzy wniosek pozytywnie, otrzymamy pozwolenie na jazdę przez 30 dni oraz tymczasowe tablice rejestracyjne. Po otrzymaniu informacji o tym, że nowe tablice i dowód rejestracyjny są już gotowe, należy zgłosić się po nie. Pamiętajmy też, aby ubezpieczyć samochód najpóźniej w dniu jego rejestracji.

Jakie są koszty rejestracji auta z zagranicy?

Najwyższym kosztem, który musi opłacić osoba rejestrująca auto, jest opłata za tablice. Standardowo wynosi ona 80 zł. Bardzo ważne są też koszty wydania dowodu rejestracyjnego i plasują się na poziomie 54 zł. Choć wielu sprzedawców twierdzi, że wszystkie opłaty zostały przez nich pokryte, zazwyczaj chodzi o te, których dokonuje się poza granicami Polski, co warto dokładnie sprawdzić. Rejestracja samochodu z zagranicy wiąże się też z uiszczeniem należności za kartę pojazdu, nalepkę kontrolną oraz pozwolenie czasowe. Warto jednak wiedzieć, że suma wszystkich kosztów nie powinna przekroczyć 260zł lub 1200zł, jeśli zdecydujemy się na tablice indywidualne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas