Artykuł sponsorowany Jak wymienić filtr kabinowy w pojeździe?

Jak wymienić filtr kabinowy w pojeździe?

Filtr kabinowy jest jednym z ważniejszych elementów każdego pojazdu. Dzięki jego zastosowaniu i regularnej wymianie możliwa jest ochrona kabiny przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami — pyłami, piaskiem, a często także owadami. Dzięki niemu w samochodzie nie pojawiają się także nieprzyjemne zapachy. Sprawdź, co świadczy o tym, że należy wymienić filtr i jak przebiega jego montaż.

Skąd wiadomo, że filtr kabinowy nadaje się do wymiany?

Zazwyczaj filtr kabinowy wymienia się przy okazji innych wizyt u mechanika np. wymiany oleju. Zdarza się jednak, że warunki pogodowe lub inne czynniki takie jak duże zapylenie powietrza sprawiają, że czynność tę powinno się wykonać wcześniej. Co może wskazywać na ten fakt? Głównym objawem w tym przypadku są przede wszystkim parujące wewnątrz pojazdu szyby. Druga kwestia to brzydki zapach, który wydobywa się tuż po uruchomieniu wentylacji.

Jak wygląda wymiana filtra kabinowego?

Chociaż filtr kabinowy może wymienić sam właściciel samochodu, to jednak niewielu z nich decyduje się na ten krok. Powodem może być, chociażby fakt, że w każdym aucie filtr może znajdować się w zupełnie innym miejscu. W niektórych modelach samochodów dotarcie do niego zajmuje kilka minut, w innych konieczne jest odkręcenie kilku części. Dlaczego najczęściej usługa ta jest wykonywana przez specjalistów — wyjaśnia specjalista z firmy Auto Gaz Śląsk Sp. z o.o..

W dostępnych na rynku samochodach najczęściej zdarza się, że producenci umieszczają filtr kabinowy w miejscu znajdującym się niedaleko podszybia. Wówczas można dostać się do niego z zewnętrznej strony pojazdu. Jego wymiana jest tak naprawdę najszybsza i polega na:

  • odkręceniu niezbędnych części,

  • wyciągnięciu filtra,

  • wyjęciu go z plastikowej ramki,

  • umieszczeniu w ramce nowego filtra,

  • wsadzeniu elementu na miejsce.

Może jednak zdarzyć się, że filtr kabinowy będzie zlokalizowany w innym miejscu np. niedaleko pedałów kierowcy. Co w takim przypadku? Zasada wymiany wygląda dokładnie tak samo.

Podczas usuwania starego filtra warto zachować szczególną ostrożność. Powolne wyjęcie części sprawi, że do przewodów wentylacyjnych nie dostaną się żadne zanieczyszczenia, które znajdują się na elemencie filtrującym.

Wybór filtra pokładowego zależy od samego kierowcy. Jeżeli w serwisie samochodowym nie ma możliwości zakupu modeli, na którym Ci zależy, możesz kupić go gdzie indziej i poprosić o jego założenie. Właściciele aut bardzo cenią sobie produkty z węglem aktywnym, które oprócz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, zatrzymują także nieprzyjemne zapachy, co jest dodatkową zaletą.

Wymiana tego elementu jest szczególnie ważna w przypadku osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie. W trosce o stan swoich dróg oddechowych, błon śluzowych, czy gardła takie osoby powinny decydować się na wymianę filtra częściej niż standardowo. Biorąc pod uwagę, że zarówno cena części, jak i koszt usługi nie są wysokie, nie warto oszczędzać na własnym zdrowiu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas