Materiał Partnera Jak wymienić akumulator?

Jak wymienić akumulator?

Zima to najtrudniejszy okres dla akumulatorów – niskie temperatury nie służą bateriom, szczególnie tym, które służą nam już od kilku lat. Problem z odpaleniem silnika jest niezawodnym znakiem, że należy podładować akumulator lub wymienić go na nowy.

Kiedy akumulator nadaje się do wymiany?

Większość obecnych na rynku akumulatorów samochodowych to urządzenie bezobsługowe, to jest takie, które nie umożliwiają uzupełnienia poziomu elektrolitu. Posiadają one za to tzw. magiczne oko, czyli wizjer, który informuje nas o stanie naładowania baterii. Jeśli oko jest zielone, oznacza to akumulator naładowany, czarne zaś, że konieczne jest jego doładowanie. W momencie, gdy oko jest białe lub żółte, konieczne jest wymienienie akumulatora na nowy. Zanim się zabierzemy do pracy powinniśmy upewnić się, że producent dopuszcza w ogóle możliwość samodzielnej wymiany baterii. Zdarza się, że do wymiany potrzebne są specjalne urządzenia diagnostyczne z wyposażenia autoryzowanych serwisów – lub sklepów firmowych, wymiana na własną rękę może prowadzić do awarii i konieczności naprawy, która nie jest objęta gwarancją. Warto również dowiedzieć się, czy wyjęcie akumulatora z naszego auta może powodować problemy z elektroniką jeśli decydujemy się na samodzielną wymianę.

Krok pierwszy – przygotowania

Samochód, w którym wymieniamy akumulator powinien znajdować się na płaskiej nawierzchni z dala od źródła ognia. Przed wyjęciem starego akumulatora powinniśmy pamiętać o zaciągnięciu hamulca ręcznego, wyłączeniu zapłonu oraz wyjęciu kluczyków ze stacyjki. Przed przystąpieniem do pracy zakładamy gumowe rękawiczki oraz okulary ochronne.

Krok drugi - odłączenie starego akumulatora

Odłączanie starego akumulatora zaczynamy zawsze od bieguna ujemnego – odłączamy go poprzez odkręcenie zacisku. Następnie robimy to samo z biegunem dodatnim. Po zdjęciu podłączeń możemy zdjąć zabezpieczenia akumulatora i wyjąć go z komory silnika. Należy zachować przy tym ostrożność, gdyż akumulatory są ciężkie.

Krok trzeci – podłączenie nowe akumulator

Nowy akumulator powinien posiadać parametry odpowiednie dla naszego auta, np. pojemności, wartości prądu rozruchowego czy chociażby rozmiarów. Jeśli chcemy kupić nowy akumulator, warto udać się do sklepu ze starym – w przeciwnym wypadku będziemy musieli dopłacić kaucję w wysokości 30 złotych. Wyrzucanie akumulatorów na śmieci jest surowo zabronione. Montaż nowego akumulatora odbywa się analogicznie jak demontaż starego – na początku umieszczamy baterię w komorze, zabezpieczamy ją, a na końcu podłączamy, zaczynają od bieguna dodatniego. Na bieguny warto nanieść nieco specjalistycznego smaru. Zaciski należy dokręcić mocno, jednak bez przesady, by nie skruszyć biegunów.

Szeroki wybór akumulatorów najlepszych marek znajdziemy w ofercie firmy Bat Profi, posiadającej sklepy w Sosnowcu i Będzinie.

Podziel się