Materiał Partnera Jak wykonać odgrzybianie klimatyzacji?

Jak wykonać odgrzybianie klimatyzacji?

Często w kabinie samochodu, podczas pracy klimatyzacji, wyczuwamy nieprzyjemny zapach, wydostający się z kanałów wentylacyjnych. Obniża to komfort podróży. Jednak większym problemem jest to, że w takiej sytuacji do płuc pasażerów dostają się bakterie i grzyby. Jeżeli klimatyzacja dawno nie była serwisowana, jest zaniedbana i zagrzybiona, może powodować zagrożenie zdrowia osób podróżujących samochodem.

Odgrzybianie klimatyzacji za pomocą preparatów dezynfekujących

W sprzedaży dostępne są różne preparaty do odgrzybiania klimatyzacji, w postaci pianek czy sprayów. Nie są zbyt drogie i można je stosować samodzielnie. Jednak czyszczenie tą metodą nie jest zbyt dokładne. Środek dezynfekujący wprowadza się do kanałów wentylacyjnych za pomocą elastycznej rurki. Nie da się jednak sprawdzić, czy grzybobójcza pianka pokryła w całości kanał. Rurka doprowadzająca nie jest też na tyle długa, aby dotrzeć do samego parownika, gdzie panuje wilgotne środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i bakterii.

Niedokładna dezynfekcja sprawia, że problem bardzo szybko powróci. W kabinie pozostaną także na długo opary substancji chemicznych z pianki grzybobójczej. Odgrzybianie klimatyzacji najlepiej jest wykonywać raz do roku przy okazji jej serwisowania, w profesjonalnym zakładzie.

Skuteczne sposoby dezynfekowania klimatyzacji

Serwisy zajmujące się montażem i naprawą klimatyzacji, do jej odgrzybiania stosują ozonowanie lub metodę ultradźwiękową - chemiczną. Ozon to gaz o silnych właściwościach odkażających. Gaz dociera wszędzie, mamy więc pewność, że przewody klimatyzacyjne oraz parownik zostały dokładnie zdezynfekowane. Ozon działa nie tylko na klimatyzację, odkaża również tapicerkę i podsufitkę. Usuwa z samochodu nieprzyjemne zapachy stęchlizny, papierosów i inne, a także bakterie i grzyby. Przed takim zabiegiem trzeba odkurzyć wnętrze auta.

Jeszcze skuteczniejszą metodą jest rozprowadzanie grzybobójczych, silnie dezynfekujących środków chemicznych do wszystkich zakamarków klimatyzacji za pomocą ultradźwięków. Przy odgrzybianiu tą metodą środek chemiczny rozpylany jest w postaci gazu. Nie zalega tak długo jak pianka. Dokładne przewietrzenie pojazdu wystarczy, aby się go pozbyć. Odgrzybianie klimatyzacji metodą ozonowania i ultradźwięków profesjonalnie wykonuje firma Klima Care Gabriel Lamot z Lubartowa. Zajmuje się także montażem oraz serwisowaniem klimatyzacji samochodowych.

Odgrzybianie klimatyzacji najlepiej jest wykonać przy okazji serwisowania. W przypadku każdej dezynfekcji koniecznie należy wymienić przeciwpyłkowy filtr kabinowy.

Podziel się