Artykuł sponsorowany Jak wygląda przegląd układu hamulcowego i co może wykazać?         

Jak wygląda przegląd układu hamulcowego i co może wykazać?         

Sprawny układ hamulcowy w samochodzie to podstawowy warunek bezpieczeństwa podczas jazdy. Niektóre objawy mogą wskazywać na konieczność wykonania napraw w warsztacie. Do tego, aby odpowiednio zidentyfikować przyczynę usterki, niezbędny jest szczegółowy przegląd. Na czym polega przegląd układu hamulcowego i jakie czynności obejmuje? Wyjaśniamy.

Dlaczego warto wykonywać przegląd hamulców?

Kontrolę układu hamulcowego zaleca się przeprowadzać po to, aby sprawdzić przydatność poszczególnych podzespołów do dalszego użytkowania oraz w celu wykrycia ewentualnych usterek. Jest to również niezbędne do oceny poziomu bezpieczeństwa pojazdu. Podczas przeglądu fachowiec sprawdza zużycie elementów układu, poprawne działanie hamulców oraz zawartość i poziom płynu hamulcowego. Jeśli zajdzie potrzeba, należy dokonać wymiany części układu lub regeneracji. Jedną z firm zajmujących się profesjonalną regeneracją układów hamulcowych jest Bromsok Trucks Company

Objawy, które mogą wskazywać na konieczność wykonania przeglądu 

O zużyciu hamulców może świadczyć wiele symptomów. Na szczęście, większość z nich jest w stanie rozpoznać nawet niedoświadczony kierowca. Do takich objawów zalicza się:

  • osłabienie skuteczności hamowania,

  • piszczenie i inne niepokojące odgłosy,

  • pulsujący pedał hamulca.

Poza tym, na potrzebę wykonania przeglądu układu hamulcowego może wskazywać również „ściąganie” pojazdu w jedną lub drugą stronę podczas hamowania. W przypadku zaobserwowania jakiejkolwiek z powyższych oznak, należy jak najszybciej zgłosić się do warsztatu mechanicznego. 

Na czym polega przegląd układu hamulcowego?

Kompleksowy przegląd układu hamulcowego obejmuje szereg czynności diagnostycznych, takich jak m.in.:

  • weryfikacja stopnia zużycia tarcz i klocków hamulcowych, 

  • poprawność działania poszczególnych komponentów,

  • sprawdzenie bicia tarczy hamulcowej,

  • zużycie szczęk i bębnów hamulcowych.

Poza tym, fachowcy dokonują oceny szczelności układu oraz starzenia instalacji, a często też stosują zaawansowaną diagnostykę komputerową. Po zakończeniu serwisu, specjaliści doradzają, czy potrzebne są nowe części czy też można zdecydować się na regenerację układu hamulcowego. Ewentualne naprawy wykonywane są zgodnie z dokumentacją producenta. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas