Materiał Partnera Jak wybrać odpowiedni łańcuch śniegowy do swojego samochodu?

Jak wybrać odpowiedni łańcuch śniegowy do swojego samochodu?

Zima jest trudną i niesprzyjającą porą roku dla wielu kierowców. Zwykle jazda samochodem nie jest wtedy komfortowa. W ekstremalnych warunkach może się nam przydać łańcuch śniegowy. Jednak nie zawsze wiemy, jak z niego prawidłowo korzystać i kiedy warto go wybrać. Nie zawsze wystarczy zmiana opon na zimowe. Jeśli mieszkamy w górach lub często jeździmy na narty, koniecznie zaopatrzymy się w łańcuch śniegowy.

Zakładanie łańcuchów na koła

Łańcuch śniegowy to specjalna siatka wykonana ze stali. Łańcuchy śniegowe zakładamy na koła osi napędowej. Jeśli mamy samochód z napędem 4x4, pamiętajmy, aby założyć łańcuchy na obie osie. Składa się ze splotu drutu, który zawiera nikiel, chrom i mangan. Niekiedy producent dodaje tytan do stopu metali. Dzięki temu łańcuch jest bardziej wytrzymały. Wysokiej jakości produkty znajdziemy w Autobox Interpack. Na rynku możemy też znaleźć modele tekstylne.

Wybierając łańcuch, zwróćmy uwagę na to, jaki mamy typ samochodu. Inny model pasuje do auta o niskim zawieszeniu, a inny do tego o standardowym zawieszeniu. Jeszcze inne łańcuchy należy wybrać, jeśli jeździmy ciężarówką lub samochodem dostawczym. Konstrukcja łańcucha uzależniona jest również od warunków jazdy. Jeśli są bardzo ciężkie, wybierzmy model, który wykazuje się zwiększoną odporność na ścieranie. Jest to ważne zarówno dla bezpieczeństwa kierowcy, jak i pasażerów.

Kiedy warto stosować łańcuchy na koła?

Łańcuchy śniegowe idealnie sprawdzą się w zimie, zwłaszcza w trudnych warunkach. Są niezbędne, gdy drogi są oblodzone lub zaśnieżone. Warto na wszelki wypadek kupić łańcuch wcześniej. Taki produkt gwarantuje większą przyczepność. Zdecydowanie lepiej kontrolujemy pojazd. Czasami możemy zobaczyć znaki, które informują nas o konieczności założenia łańcuchów. Zwykle znajdują się na terenach podgórskich i górzystych. Wtedy obowiązkowo musimy je założyć. W innej sytuacji warto go wozić w bagażniku i zakładać w razie potrzeby. Prawo określa, na jakich terenach możemy użyć łańcuchów śniegowych.

W jaki sposób jeździć na łańcuchach śniegowych?

Jeśli założyliśmy na koła łańcuchy śniegowe, przestrzegajmy kilku prostych zasad. Przede wszystkim unikajmy mocnego i nagłego hamowania. Nie wciskajmy dynamicznie pedału gazu. Co kilka kilometrów weryfikujmy stan i napięcie łańcuchów. Pamiętajmy, że maksymalna prędkość powinna wynosić 50 km/h. Nie używajmy ich, gdy drogi są odśnieżone. Jeśli na drodze są niezaśnieżone  koleiny, musimy jechać po części zaśnieżonej. Nie powinniśmy buksować kołami, ponieważ skracamy żywotność łańcuchów. Mogą się wtedy zerwać. Pamiętajmy, że kupując łańcuch, dbamy o bezpieczeństwo swoje i pasażerów.

Opracowanie:

Autobox Interpack

Warszawa , Żwirki i Wigury 42

Podziel się