Materiał Partnera Jak samodzielnie wymienić uszkodzone lub przebite koło w samochodzie osobowym?

Jak samodzielnie wymienić uszkodzone lub przebite koło w samochodzie osobowym?

Żarty na temat kobiet niepotrafiących wymienić koła w samochodzie krążą od lat. I choć żaden mężczyzna się do tego nie przyzna, wielu z nich również nie potrafi tego zrobić! Jest to czynność bardzo łatwa, wymagająca odpowiednich narzędzi, dobrej teorii oraz odrobiny praktyki. Czego będziesz potrzebował, aby wymienić niesprawne koło i w jaki sposób należy prawidłowo to zrobić?

Potrzebne narzędzia

Narzędzia niezbędne do wymiany koła warto zawsze wozić w samochodzie. Polskie drogi nie należą do idealnych, dlatego opony są narażone na przebicie lub innego rodzaju uszkodzenie, uniemożliwiające dalsze przemieszczanie się samochodem. Do niezbędnych narzędzi podczas wymiany koła, zaliczamy:

  • Klucz do kół wraz z nasadką – wymiary nasadki powinny odpowiadać rozmiarowi śrub zabezpieczających (jeśli takie posiadamy).
  • Podnośnik samochodowy – zwany również lewarkiem. Bez niego wymiana koła będzie niemożliwa, dlatego warto się upewnić, że masz go w swoim samochodzie.
  • Rękawice robocze – wymiana koła jest dość brudną robotą, a na trasie często przed długi odcinek nie będziesz miał możliwości umycia rąk.
  • Trójkąt ostrzegawczy – jest wymaganym oznaczeniem w przypadku awarii auta.
  • Kamizelka ochronna – w Polsce nie ma obowiązku jej posiadania, ale zapewnia bezpieczeństwo kierowcy, w nocy lub podczas mglistych, deszczowych dni.

Jak wymienić koło – krok po kroku

Na przebitym kole można przejechać jeszcze niewielki odcinek trasy, dlatego tuż po zdarzeniu, należy jak najszybciej odszukać wygodny skrawek pobocza, na którym zatrzymasz auto. Wyłączony samochód zostaw na biegu i zaciągnij ręczny. Pierwszym krokiem będzie prawidłowe oznakowanie – trójką ostrzegawczy należy ustawić w odległości 100 metrów na autostradzie i drodze ekspresowej lub 30-50 metrów w przypadku innych dróg. Lewarek musi być ustawiony na twardym podłożu i za jego pomocą unieś samochód w taki sposób, aby koło, które chcesz wymienić, znajdowało się kilka centymetrów nad ziemią. Następnie zdejmij kołpak i odkręć śruby. Uszkodzone koło będziesz mógł już zdjąć i zastąpić je nowy. Pamiętaj, aby śruby dokładnie dokręcić.Nie mam zapasowego – co dalej?

Jeśli nie posiadasz zapasowego koła, narzędzi lub zwyczajnie nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wymienić element, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, np. Autoserwisu Aleksandra Szczepańska, który swoją siedzibę ma w Piławie Głównej. Uzyskasz nie tylko kompleksową pomoc drogową na miejscu, ale również transport auta do mechanika, w przypadku poważniejszej usterki.

Podziel się