Materiał Partnera
Jak ruszyć z rozwojem warsztatu?

Jak ruszyć z rozwojem warsztatu?

Jak podają statystyki, w roku ubiegłym w Polsce na 1000 mieszkańców przypadało ok. 570 zarejestrowanych samochodów. Z roku na rok liczba ta ciągle rośnie. W związku z tym, potrzeba coraz więcej nowych warsztatów samochodowych. Każdy mechanik, który marzy o rozkręceniu własnego warsztatu, powinien zdecydować się na ten krok właśnie teraz. Podpowiadamy jak rozkręcić ten interes.

Czym powinien charakteryzować się warsztat samochodowy?

W każdym warsztacie samochodowym powinny być wykonywane konkretne usługi, oczywiście, mające na celu naprawę, konserwację lub przebudowę pojazdów. Wśród czynności, które wchodzą w zakres działalności typowego warsztatu, wymienić należy naprawy, przeglądy, lakierowanie, malowanie, zakładanie oraz wymiana opon i dętek (także ich naprawa), instalowanie części i akcesoriów w pojazdach oraz wykonywanie zabiegów antykorozyjnych.

Usługi świadczone w warsztatach samochodowych muszą być wykonywane z pomocą odpowiedniego, wyspecjalizowanego zaplecza technicznego. Bardzo ważne są bez wątpienia narzędzia, bez których w zasadzie niemożliwe są żadne prace – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Moto Dakar.

Jak założyć warsztat?

Każdy, kto chce założyć własny warsztat samochodowy, musi wyposażyć go w niezbędne sprzęty, narzędzia i akcesoria. Na samym początku (gdy znajdzie już odpowiedni lokal) do warsztatu kupić trzeba podnośniki samochodowe, urządzenia do geometrii oraz mierniki. Ponadto, w żadnym warsztacie nie może zabraknąć standardowych narzędzi, a więc kompletu kluczy, prasy hydraulicznej oraz przyrządów do regulacji.

Oczywiście, to jakie sprzęty kupicie do waszego warsztatu musi być uzależnione od rodzaju usług, jakie macie zamiar świadczyć. Jeśli zdecydujecie się na skierowanie swojej oferty do właścicieli nowych aut, musicie wyposażyć warsztat w sprzęty, które pozwolą na ich naprawę, konserwację lub przebudowę.

Co więcej, mechanik, który ma w planach pracę z nowoczesnymi pojazdami będzie też potrzebował odpowiednich certyfikatów potwierdzających jego znajomość obsługi wykorzystywanych maszyn i urządzeń. Wszystko dlatego, że będzie on często korzystał z nowoczesnej technologii.

Gdzie założyć warsztat?

Na dobrą sprawę, warsztat samochodowy można założyć nawet we własnym, przydomowym garażu. Najważniejsze jest jednak to, by spełniał on wymogi techniczne i był urządzony i wyposażony zgodnie z przepisami BHP. Zgodnie z nimi, warsztat samochodowy musi posiadać antypoślizgowe posadzki, wentylację, jak również odpowiednie oświetlenie.

Podziel się