Materiał Partnera Jak przebiega wymiana opon letnich na zimowe?

Jak przebiega wymiana opon letnich na zimowe?

Odpowiednio dobrane opony do pory roku i warunków pogodowych decydują o bezpieczeństwie jazdy. Choć konieczność oraz czas wymiany ogumienia sezonowego nie są odgórnie narzucone, to jednak warto pamiętać o takiej czynności, a także odpowiednio się do niej przygotować. Zakładane opony zimowe muszą być bowiem w dobrym stanie technicznym, a wcześnie właściwe przechowywane.

Moment wymiany ogumienia

Polska jako jeden z niewielu krajów europejskich wciąż nie ma ustalonego nakazu zmiany opon z letnich na zimowe. W związku z tym nie ma też odgórnie narzuconego, konkretnego terminu. Czy można więc jeździć na oponach letnich przez cały rok? Nie jest to wskazane, ponieważ pomimo na ogół bezśnieżnych zim w ostatnich latach, temperatura zmienia się na niższą. To z kolei ma wpływ na pogorszenie się właściwości ogumienia letniego, które traci swoją przyczepność i staje się bardziej miękkie. Specjaliści zalecają, aby wymiana opon nastąpiła w momencie, gdy temperatura regularnie spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Warto jednak być zawczasu przygotowanym na pierwsze przymrozki i zacząć myśleć o wizycie u wulkanizatora już na początku lub w połowie października. Pozwoli to także uniknąć największych kolejek w warsztatach.

Profesjonalna zmiana opon

Przed założeniem ogumienia zimowego, konieczne jest sprawdzenie jego stanu technicznego. Należy zweryfikować ewentualne przetarcia, pęknięcia, ale przede wszystkim głębokość bieżnika. Na drogę bowiem nie powinno wyjeżdżać się z oponami zimowymi o bieżniku, który ma mniej niż 4 mm. Nie można również zakładać tych, mających więcej niż 5 lat od daty ich produkcji. W takiej sytuacji lepiej zaopatrzyć się w zestaw nowych, co można zrobić na przykład w hurtowni OponyToMy, znajdującej się w Głogoczowie. Bardzo ważna czynność podczas wymiany to również wyważanie kół, co gwarantuje utrzymanie właściwego toru jazdy. Należy sprawdzić ciśnienie w ogumieniu, ponieważ jego zła wartość obniża jakość reakcji kół na manewry, jak również zwiększa opory toczenia, a przez to auto spala więcej paliwa. W pojazdach wyposażonych w czujniki TPMS konieczne jest natomiast ich ponowne zaprogramowanie.

Przechowywanie ogumienia sezonowego

Zarówno opony letnie, jak i zimowe, aby nadawały się do wykorzystania w kolejnym sezonie, muszą być prawidłowo magazynowane i przygotowane do tego. Stąd też najpierw należy je dokładnie oczyścić ze wszelkich zabrudzeń – kurzu, pyłu, śladów oleju czy benzyny. Można to zrobić za pomocą szczotki i szamponu samochodowego, który nanosi się wyłącznie na bok opony. Po ich wysuszeniu warto schować je do specjalnych tekstylnych pokrowców bądź zwykłych worków foliowych. W ten sposób będą one chronione przed zanieczyszczeniem i promieniowaniem UV. Ogumienie musi być przechowywane w ciemnym, suchym pomieszczeniu ustawione pionowo bądź w niewielkie słupki. Ważne, aby znalazły się z dala od wszelkich źródeł ciepła oraz chłodu, aby nie utraciły swoich właściwości.

Opracowanie:

OponyToMy

Głogoczów 760

Podziel się