Materiał Partnera Jak powinien do dalekiej trasy przygotować się kierowca zawodowy?

Jak powinien do dalekiej trasy przygotować się kierowca zawodowy?

Kierowcy zawodowi podróżujący w długich trasach muszą być właściwie do nich przygotowani. Oznacza to konieczność zakupu poszczególnych akcesoriów oraz urządzeń, które pozwolą efektywnie i bezpiecznie realizować kolejne przejazdy. To przede wszystkim obowiązkowe dla niektórych kategorii pojazdów tachografy, a także CB radia i wiele innych. Co zatem dokładnie znajduje się w szerokiej ofercie firm proponujących tego typu specjalistyczny sprzęt?

Właściwie przygotowany kierowca

Pojazd kierowcy zawodowego – niezależnie czy to autobus, czy ciągnik z naczepą – powinien być właściwie przygotowany i dobrze wyposażony. To właśnie dzięki dodatkowym elementom możliwe jest bowiem bezpieczne przemierzanie kolejnych tysięcy kilometrów i dostarczanie ładunków bądź osób w wybrane miejsca. Nieodłącznym elementem tego typu pojazdów jest tachograf, który coraz częściej występuje w wariancie cyfrowym. Warto pamiętać o jego właściwej aktywacji oraz kalibracji, dzięki czemu wskazywane przez niego parametry będą prawidłowe.

Zajmie się tym zespół specjalistów z firmy FHU Traktest, którzy są w stanie dostarczyć kierowcom zawodowym również szereg innych urządzeń usprawniających ich pracę. To chociażby nowoczesne CB radia, dzięki którym możliwe jest łatwe kontaktowanie się z innymi uczestnikami ruchu drogowego, co przekłada się np. na szybsze znalezienie pomocy lub ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem na danym odcinku trasy. CB radio wraz z tachografem nie są jednak jedynymi elementami, które powinny znaleźć się w kabinie kierowcy zawodowego. W co jeszcze powinien być wyposażony?

Kompleksowe wyposażenie pojazdu

Wybierając się w daleką trasę pojazdem, niezbędne jest zadbanie o doskonałe warunki panujące we wnętrzu autobusu czy ciężarówki. W tym celu konieczne jest odwiedzenie serwisu klimatyzacji, który zadba o jej właściwe przygotowanie do intensywnej eksploatacji. Nierzadko konieczne jest uzupełnienie specjalnego czynnika chłodzącego, a regularne odgrzybianie pozwala otrzymać z nawiewów świeże powietrze. Warto również zwrócić uwagę na stan techniczny poszczególnych elementów pojazdu lub zestawu.

Czasami bowiem dochodzi m.in. do uszkodzenia plandeki, co w przypadku aut ciężarowych bądź dostawczych jest poważnym problemem i może skutkować nawet utratą towaru i stworzeniem zagrożenia na drodze. Warto zatem zdecydować się na naprawę plandeki, czym zajmie się specjalistyczna firma oferująca szereg rozwiązań dla kierowców zawodowych. Wśród nich znajdzie się także możliwość montażu systemów grzewczych typu Webasto, czyli tzw. ogrzewania postojowego. Komfort cieplny jest kolejnym już bardzo ważnym elementem wyposażenia kabiny pojazdu kierowcy zawodowego, o którym także należy pamiętać.

Opracowanie:

Traktest Jacek Dębski

Łódź , Traktorowa 109

Podziel się