Artykuł sponsorowany Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie?

Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie?

Autostrada to specyficzne miejsce, na którym należy zachować szczególne środki ostrożności w razie unieruchomienia pojazdu. Wynika to przede wszystkim z charakteru tego rodzaju drogi i większego ryzyka dodatkowego nieszczęścia. Bardzo ważne jest oznakowanie miejsca awaryjnego postoju, a dopiero w następnej kolejności wezwanie pomocy drogowej. Należy pamiętać, że holowanie może być przeprowadzane tylko przez uprawnione do tego jednostki.

Zabezpieczenie pojazdu

To najważniejszy krok w razie wystąpienia awarii na autostradzie. Należy bezwzględnie zjechać na pas awaryjny, włączyć światła awaryjne, a następnie wraz ze współpasażerami opuścić samochód. Kierowca powinien ubrać kamizelkę odblaskową i zadbać o poprawne oznakowanie miejsca postoju za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Ten musi się znaleźć za pojazdem w odległości co najmniej 100 metrów. Przy jego ustawianiu można kierować się słupkami drogowymi, które są usytuowane względem siebie właśnie w takim odstępie. Po zabezpieczeniu pojazdu kierowca oraz pasażerowie muszą przebywać poza barierkami energochłonnymi lub ekranami akustycznymi. Stamtąd można zawiadomić odpowiednie służby o powstałej awarii. W trakcie oczekiwania na pomoc warto również przygotować auto do holowania. Chodzi przede wszystkim o modele z automatyczną skrzynią biegów, która powinna być ustawiona na tryb neutralny.

Wezwanie pomocy

Przypadek nieoczekiwanej usterki w samochodzie w trakcie jazdy na autostradzie wymaga wykonania kilku telefonów. Najlepiej zawiadomić w pierwszej kolejności zarządcę autostrady o nieplanowanym postoju. Dzięki temu będzie mógł wysłać ekipę, która zabezpieczy dodatkowo miejsce pachołkami ostrzegawczymi oraz samochodem z sygnalizacją świetlną. Warto również skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym zawarta jest polisa na auto. Być może w zakresie Assistance będzie przysługiwać bezpłatne holowanie samochodu. W przeciwnym razie należy skontaktować się we własnym zakresie z pomocą drogową, na przykład Centrum Pomocy Drogowej Auto Czok, która oferuje je na opolskim odcinku autostrady A4. Zawiadomienie służb nie musi odbywać się poprzez prywatny telefon komórkowy. Jeśli nie ma takiej możliwości, można skorzystać z budek telefonicznych, znajdujących się co 2 km wzdłuż pasa drogowego.

Profesjonalne holowanie

Należy zapamiętać, że na autostradzie nie można liczyć na pomoc innych kierowców. Chodzi tutaj o holowanie auta przez inny samochód. Takie działanie jest zagrożone mandatem i kwalifikuje się jako wykroczenie ze względu na stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. W związku z tym mogą się nim zajmować wyłącznie uprawnione do tego służby pomocy drogowej, które dysponują odpowiednim sprzętem – holownikami i lawetą. W przypadku niewielkich awarii istnieje szansa, że naprawa będzie możliwa na miejscu. Jednakże uszkodzenie silnika bądź osprzętu wymaga holowania pojazdu do najbliższego zjazdu z autostrady, parkingu lub wskazanego przez kierowcę warsztatu czy też innego miejsca.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas