Materiał Partnera Jak dbać o samochód?

Jak dbać o samochód?

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nasz samochód musi być odpowiednio zadbany i przygotowany, abyśmy mogli się w pełni z niego cieszyć. Zadbanie o samochód sprawi, że nawet najstarsze modele będą wyglądały znacznie lepiej, a przyjemność z jazdy będzie nawet kilka poziomów wyżej. Kluczem utrzymania samochodu w dobrej formie jest systematyczność w jego serwisowaniu oraz wszystkich innych czynnościach tego typu.

Dbanie o samochód to również dbanie o podzespoły

Aby nasz samochód pozostał sprawny jak najdłużej, powinniśmy minimum raz do roku pojechać do warsztatu mechanicznego, aby zrobić bardzo ogólny przegląd, który może wykazać różne wady, które mogą wpłynąć negatywnie na prowadzenie naszego samochodu i w efekcie spowodować nawet śmiertelny wypadek. Tego typu przegląd zawsze warto sobie zrobić przed długą trasą, gdzie wszystko musi być sprawne. Jeżeli jednak Twoje auto ulegnie awarii w okolicach Warszawy, możesz bez trudu wezwać do siebie Mobilny Warsztat Samochodowy, który na miejscu wszystkim się zajmie i pozwoli Ci dojechać do domu bez trudu. Gdyby jednak awaria okazała się poważniejsza, możesz liczyć z ich strony na holowanie samochodu.
Za każdą wizytą u mechanika powinniśmy sprawdzić najważniejsze podzespoły takie jak silnik, sprzęgło, układ hamulcowy, zawieszenie, amortyzatory, koło dwumasowe oraz klimatyzacja i jej szczelność. Usterka zauważona odpowiednio wcześnie może zostać naprawiona o wiele taniej, niż gdy nasz samochód zostanie przywieziony do warsztatu na lawecie.

Zadbaj o opony

Nie zapominaj również o oponach, ponieważ wielu z nas potrafi przejeździć cały rok na oponach letnich, lub zimowych, co z całą pewnością nie jest dobrym pomysłem i stwarza pewne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu drogowego. Warto zawsze zwrócić uwagę na ciśnienie powietrza w oponach, powinno być cały czas zgodne z zaleceniami producenta. Odpowiednie ciśnienie w oponach ma mnóstwo korzyści dla kierowcy i pasażerów, nie mówiąc o bezpieczeństwie, ale również o lepszej przyczepności na drodze oraz mniejszym zużyciu paliwa. Opony powinny być również sprawdzane pod względem ich zużycia, ponieważ jazda na oponach bez bieżnika jest złym pomysłem.

Pamiętaj o płynach

Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać, uzupełniać, oraz wymieniać płyny w swoim samochodzie. Nie powinniśmy nigdy wyruszać w podróż bez płynu do spryskiwaczy, to jasne. Ale kluczowe znaczenie dla kondycji samochodu ma wymiana oleju silnikowego, bez którego nie damy rady utrzymać silnika w dobrym stanie przez dłuższy czas. Powinniśmy również robić to raz do roku, a przy okazji nie zaszkodzi wymienić filtrów. Z kolei płyn hamulcowy wystarczy nam na rok, a może nawet dwa, a płyn chłodniczy powinniśmy wymieniać raz na 4 lata.

Podziel się