Artykuł sponsorowany Jak dbać o ciężarówkę w sezonie zimowym?

Jak dbać o ciężarówkę w sezonie zimowym?

Zima zdecydowanie nie jest ulubionym okresem dla kierowców – zwłaszcza w przypadku tirów, które codziennie przemierzają tysiące kilometrów, niezależnie od warunków na drodze. Serwis samochodów ciężarowych w tym czasie jest wręcz wymagany, ponieważ pozwala zapobiec niebezpiecznym awariom podczas pokonywania trasy. Jak dokładniej zadbać o ciężarówkę w sezonie zimowym? O tym w dalszej części artykułu.

Serwis samochodu ciężarowego przed rozpoczęciem sezonu zimowego

Chcąc uniknąć nagłej awarii w sezonie zimowym, warto zadbać o przygotowanie pojazdu zaraz na początku zmian atmosferycznych. W tym celu najlepiej udać się do serwisu samochodów ciężarowych na kompleksową kontrolę. W ramach przeglądu powinna zostać oceniona ogólna kondycja pojazdu: od stanu silnika po oświetlenie. Warto także dopilnować wymiany elementów eksploatacyjnych (w tym oczywiście opon i płynu chłodzącego), jak również sprawdzić prawidłowe działanie:

  • hamulców,
  • wycieraczek,
  • układu pneumatycznego.

W ostatnim przykładzie należy skupić się na kontrolowaniu ciśnienia w układzie. Jak podkreślają mechanicy z warsztatu Pes Marian Sycha ze Śląska, zbyt niskie ciśnienie może oznaczać nieszczelność, co prowadzi do wnikania wilgoci do wnętrza. Zbieranie się wody w układzie jest szczególnie groźne w okresie zimowym, a konsekwencją zlekceważenia tego faktu mogą być duże koszta naprawy – dlatego zaleca się m.in. regularne sprawdzanie ciśnienia manometrem.

Dbaj regularnie o stan akumulatora

Największy problem w okresie zimowym – zarówno w samochodach ciężarowych, jak i osobowych – sprawia akumulator. Często zdarza się sytuacja, że pojazd zostawiony na noc na zewnętrznym parkingu nie chce odpalić. Chcąc uniknąć problemów z uruchomieniem samochodu zimą, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • kontrolować stan elektrolitu – niedobór uzupełnić wodą demineralizowaną;
  • w celu naładowania akumulatora starać się pokonywać dłuższe odległości – podczas krótkich dystansów nie przesadzać z ogrzewaniem szyb czy foteli, ponieważ zużywa to bardzo dużo energii;
  • sprawdzać kondycję akumulatora – ogólny stan oraz solidność połączenia elektrycznego;
  • czyścić obudowę i bieguny akumulatora – najlepiej ściereczką antystatyczną.

Należy podkreślić, że mając nawet najlepszy akumulator w ciężarówce, z czasem ulegnie on zużyciu. Wobec tego jego stan powinien być oceniony w profesjonalnym serwisie samochodów ciężarowych, w którym wszystko zostanie zweryfikowane za pomocą specjalnych narzędzi pomiarowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas