Materiał Partnera Jak często wymieniać olej silnikowy w aucie?

Jak często wymieniać olej silnikowy w aucie?

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów stosowanych w pojazdach. Z tego względu warto wiedzieć, jaka konkretnie jest jego rola, jak często należy go wymieniać oraz dlaczego jest to tak istotne. A zatem czym charakteryzuje się olej silnikowy i jakie ma znaczenie dla działania samochodu? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na temat tej substancji.

Rola oleju silnikowego w pojazdach

Aby jazda samochodem była bezpieczna, konieczne jest utrzymywanie pojazdu w dobrym stanie. Dlatego właśnie istotne jest, aby kontrolować poziom niezbędnych płynów, w tym oleju silnikowego. Jaką rolę on odgrywa? Otóż jednym z najważniejszych zadań oleju silnikowego jest ochrona auta przed przegrzaniem. Odpowiada on również za smarowanie poszczególnych elementów silnika. Dzięki jego działaniu zmniejsza się też ryzyko powstawania korozji. Co więcej, pomaga zachować czystość silnika. Dbanie o odpowiedni poziom, a także regularną wymianę oleju silnikowego jest bardzo istotne dla ogólnej kondycji samochodu. Ma to znaczenie nie tylko dla efektywności pracy pojazdu, ale również dla bezpieczeństwa poruszania się nim. Olej silnikowy to tylko jedna z kwestii związanych z samochodem, o które trzeba dbać, warto pamiętać zatem o przeprowadzaniu okresowych przeglądów oraz o realizowaniu koniecznych napraw.

Regularna wymiana oleju silnikowego

Olej silnikowy powinien być niezwłocznie uzupełniany, kiedy kierowca zauważy, że zapali się kontrolka informująca o tym, że płynu jest za mało. Konieczna jest jednak również całkowita wymiana oleju co jakiś czas. Przyjmuje się, że jest to konieczne przynajmniej raz w roku albo też co kilkanaście tysięcy kilometrów. Zależy to między innymi od warunków, w których porusza się auto. Wymianą zajmują się pracownicy specjalistycznych warsztatów dysponujący niezbędnym zapleczem technicznym, przykład stanowi firma Prosper.

Dalsze korzystanie ze zużytego już oleju silnikowego może doprowadzić do licznych awarii, zdecydowanie nie warto zatem do tego doprowadzać. Uszkodzenia będą trudniejsze do usunięcia, a także będą powodowały niebezpieczeństwo podczas jazdy, zarówno dla pasażerów, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej, ich naprawa z czasem będzie coraz kosztowniejsza. Bardzo ważne jest, aby przeprowadzać okresowe przeglądy auta, przede wszystkim w celu zrealizowania niezbędnych napraw pomagających utrzymać samochód w dobrym stanie. Należy pamiętać o tym, że sprawny pojazd to jeden z najważniejszych warunków bezpiecznej jazdy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas