Artykuł sponsorowany Holowanie pojazdów

Holowanie pojazdów

Każdy doświadczony kierowca miał zapewne do czynienia z holowaniem pojazdu. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to takie proste, a co więcej jest obostrzone przepisami prawa, o których wielu z nas nie pamięta, gdy przydarzy się kryzysowa sytuacja. Niezależnie od tego czy holowanie wyniknęło z powodu awarii samochodu, wypadku czy dotyczy zakupu nowego auta i sprowadzania go na przykład z zagranicy warto znać ogólne zasady związane z holowaniem pojazdów.

Firmy takie jak Pomoc Drogowa w zakresie swoich usług mają często holowanie samochodów. Głównym narzędziem naszej pracy są między innymi lawety, które pozwalają na przewóz sprawnych i uszkodzonych samochodów osobowych. Po co przewozić sprawne auta? Są to auta przeznaczone na sprzedaż, sprowadzane z zagranicy lub z jednej części kraju do drugiej.

Holowanie uszkodzonego pojazdu

Przepisy prawa mówią wyraźnie, że odpowiedzialność leży po stronie kierowcy, który holuje uszkodzony samochód. To na jego barkach spoczywa wszystko, co wydarzy się na trasie przejazdu między holującym i holowanym pojazdem. W pojeździe uszkodzonym powinna znajdować się osoba z odpowiednimi uprawnieniami aby mogła kontrolować sytuację ze swojej pozycji. Nie wolno jednak holować więcej niż jednego pojazdu oraz nie wolno robić tego na autostradzie. Do tego przeznaczone są specjalne pojazdy i one również mogą przemieszczać się jedynie do najbliższego parkingu lub zjazdu z autostrady. Najwięcej błędów popełniamy przy prawidłowym oznakowaniu holowanego pojazdu. Musi on mieć włączone światła mijania a nie światła awaryjne! Samochód holowany powinien mieć trójkąt ostrzegawczy zamontowany po lewej stronie i to od zewnętrznej strony pojazdu! Można go zastąpić urządzeniem, które emituje żółte sygnały błyskowe zwanym kogutem. Odległość między pojazdami nie powinna przekraczać 3 metrów (sztywny hol) lub 6 metrów (giętki hol). Samo połączenie samochodów powinno być dobrze widoczne. Można wykorzystać do tego czerwoną chorągiewkę.

A kiedy laweta?

Dlaczego czasami samochody przewożone są na lawecie, a nie za pomocą holu? Ponieważ prawo zakazuje holowania pojazdu, który nie ma sprawnego układu kierowniczego i hamulcowego. Przynajmniej jeden obwód hamulcowy powinien być sprawny, aby móc zapewnić bezpieczny przejazd maszyn po ulicach. Jeśli nasz pojazd ucierpiał w wypadku i jest niesprawny laweta jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Pojazdy nie powinny przekraczać 60 km/h poza terenem zabudowanym i 30 km/h w zabudowanym. Jazda podczas holowania powinna być płynna i może sprawiać problemy niedoświadczonym lub zdenerwowanym kierowcom, więc warto oddać auto w ręce specjalistów z doświadczeniem. Laweta sprawdza się również, jeśli chcemy sprowadzić samochód z innego miasta lub z zagranicy. Nasza firma oferuje usługę holowania samochodu w kraju i za granicą. Transportujemy samochody sprawne oraz uszkodzone. Klient może wynająć auto z lawetą i kierowcą do odbioru samochodu z ogłoszenia, sprowadzenia samochodu z innego miasta lub do przewozu rzeczy. Oferujemy również skup, sprzedaż oraz zamianę aut używanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas