Materiał Partnera Dobieramy opony i felgi samochodowe – pamiętaj że rozmiar ma znaczenie

Dobieramy opony i felgi samochodowe – pamiętaj że rozmiar ma znaczenie

Opony i felgi to elementy, które w pojeździe pełnią szereg niezwykle istotnych funkcji, związanych przede wszystkim z komfortem i bezpieczeństwem jazdy. Niemniej jednak coraz częściej ich forma staje się także dodatkiem podkreślającym stylizację i urodę samochodu. Niestety w tym przypadku nie ma całkowitej dowolności wyboru, co wynika z faktu, że planując, poprzez zmianę felg lub opon, odmienić charakter naszego pojazdu, powinniśmy uwzględnić, iż elementy te muszą posiadać właściwe dla naszego auta parametry techniczne, a co za tym idzie, to że da się zamontować do samochodu wybrane przez nas felgi lub opony, wcale nie oznacza jeszcze że można na nich bezpiecznie jeździć.

Dobieramy felgi do naszego auta

Kolejność dobierania felg i opon do samochodu to operacja, którą można przeprowadzić kompleksowo czyli zdecydować się na jednoczesny zakup nowych felg i opon, lub z uwzględnieniem tego, jaki element w danym momencie już posiadamy, a co za tym idzie jeśli dotychczas stosowane opony są jeszcze w dobrym stanie, a felgi wymagają wymiany, to oczywistym postępowaniem będzie dobór felg do opon i na odwrót. Nie da się jednak ukryć, że najlepszy efekt osiągniemy decydując się na jednoczesną wymianę obu elementów.  W takim przypadku zazwyczaj pierwszym krokiem jest wybranie felg idealnych do naszego auta. Na szczęście współczesny rynek oponiarski oferuje nam ogromny wybór tego typu produktów, w ramach których wyróżnia się przede wszystkim felgi stalowe i aluminiowe. Niezaprzeczalnie jednak na czoło wysuwają się tu obręcze z aluminium, które pod względem wyglądu i różnorodności dostępnych produktów, zdecydowanie dominują nad felgami ze stali. Nie należy też zapominać, że dobór odpowiednich dla naszego auta felg wymaga znajomości poszczególnych parametrów wskazujących jaki rozmiar obręczy może być założony w samochodzie. Wynika to z faktu, każde auto wyjeżdża z fabryki na kołach  o ściśle określonym rozmiarze, zaś informacje na temat tych parametrów producent umieszcza np. w instrukcji obsługi auta. Oczywiście istnieje możliwość wymiany felg na mniejsze lub większe, przy czym należy wziąć pod uwagę szereg ograniczeń, do których należy się zastosować. Dlatego też wybierając tego typu elementy należy zwrócić uwagę na poniższe parametry:

  • rozmiar – na który składa się szerokość felgi oraz jej średnica wyrażona w calach,
  • rozstaw i liczba śrub montażowych –  co może być przedstawione w formie zapisu 5x100, gdzie pierwsza wartość to liczba śrub (5), a druga to średnica okręgu, na którym znajdują się śruby,
  • ET – to parametr podawany w milimetrach, który informuje jak głęboko obręcz skrywa się w nadkolu, czyli o odległości pomiędzy płaszczyzną montażową i geometrycznym środkiem felgi,
  • średnica otworu centralnego – również podawana w milimetrach, gdzie otwór centralny pozwala na właściwe wycentrowanie felgi.

Dobór opony do felgi

Wymiana felg i zmiana ich rozmiaru niesie ze sobą zazwyczaj potrzebę doboru odpowiedniego ogumienia. Wynika to z faktu, że nieuwzględnienie poszczególnych parametrów opon może spowodować ich zniszczenie, np. w wyniku ocierania o nadkola lub elementy zawieszenia przy skręcie, błędne wskazania liczników oraz negatywny wpływ na prowadzenie samochodu. Dlatego też podstawową zasadą przy tego typu działaniach jest zachowanie praktycznie niezmienionej zewnętrznej średnicy koła. Co prawda dopuszczalna jest jej nieznaczna modyfikacja, przy czym nie powinna być wyższa niż 2%. Chodzi zarówno o to aby zmiana obwodu koła nie wpływała na wskazania prędkościomierza (i licznika przejechanego dystansu), jak również aby nie rzutowała ona na działanie skrzyni biegów, której przełożenia są obliczone pod kątem konkretnego wymiaru kół.

Decyzja o wymianie opon i felg powinna być przemyślana, zwłaszcza jeśli planujemy zmienić ich rozmiar. Niemniej jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać  z wiedzy i pomocy specjalistów z firm, takich jak Juroko wulkanizacja, sprzedaż i montaż opon, którzy zaproponują bezpieczne rozwiązanie dopasowane do naszych oczekiwań.

Opracowanie:

Podziel się