Artykuł sponsorowany Do czego służą filtry cząstek stałych?

Do czego służą filtry cząstek stałych?

Filtry cząstek stałych montowane są wyłącznie w silnikach wysokoprężnych. Ich zadaniem jest oczyszczanie gazy spalinowe z cząsteczek sadzy i popiołu, a więc wyeliminować emisję czarnego dymu, który wydobywa się z rury wydechowej samochodów z wysokoprężnym silnikiem diesla. Filtry stanowią element układu wydechowego, zwykle są umieszczane zaraz za katalizatorem. Jak są zbudowane i czym jest ich regeneracja?

Budowa filtra cząstek stałych

Filtry cząstek stałych wykonywane są ze stali nierdzewnej, by móc pracować w trudnych warunkach - przypominają nieco metalową puszkę, w której znajdują się specjalne kanaliki. Kanały te ułożone są równolegle względem siebie. Jeden z końców każdego kanalika jest zamknięty, raz od strony dolotowej, raz od wlotowej, naprzemiennie. Tworzy się w ten sposób swojego rodzaju siatkę. Spaliny wydobywające się na zewnątrz muszą przedostać się przez utworzoną z kanalików siatkę. Siatka wykonana jest zwykle z węglika krzemu. Zamiast kanalików w filtrze mogą znajdować się włókna - mogą być wykonane z metalu, specjalnego papieru lub materiałów ceramicznych. Szacuje się, że dzięki sprawne filtry mają wydajność od 85% do 100%, dzięki czemu do atmosfery przedostaje się znacznie mniej zanieczyszczeń - dowiadujemy się w centrum diagnostyki i naprawy TURBOJULITA z Wrocławia.

Regeneracja filtra

Zatrzymujące i gromadzące się cząsteczki sadzy w filtrze powodują, że z czasem traci on swoją wydajność. Po prostu zaczyna się zapychać. W niektórych samochodach stosowane są jednorazowe filtry cząsteczek stałych, które nie nadają się do regeneracji - po prostu zapchany filtr musimy wymienić na nowy. W bardziej zaawansowanych filtrach następuje tzw. regeneracja pasywna, następuje samooczyszczanie filtra. Sadza spala się w temperaturze powyżej 600 st. Celsjusza. Innym systemem regeneracji jest aktywny system wypalania sadzy zgromadzonej w filtrze. Przykładem jest okresowa zmiana trybu pracy silnika - zwiększa się wówczas emisja dwutlenku azotu, który utlenia zgromadzoną sadzę, przepływając przez filtr. Jeżeli nasz filtr nadaje się do wymiany, nie należy robić tego na własną rękę, a zgłosić się do firmy, która zajmuje się tym na co dzień.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas