Artykuł sponsorowany Dlaczego nie powinno się jeździć z uszkodzonym wydechem?

Dlaczego nie powinno się jeździć z uszkodzonym wydechem?

Układ wydechowy może ulec awarii na wiele różnych sposób. Nie tylko pod wpływem eksploatacji, ale także uszkodzenia mechanicznego. Wielu kierowców bagatelizuje uszkodzenie wydechu, gdyż uważa, że nie ma to dużego wpływu na stan auta. Niestety, pojazd z uszkodzonym wydechem może mieć mniejszą moc, więcej palić i stanowić zagrożenie dla środowiska. Dlaczego należy naprawiać układ wydechowy zaraz po wykryciu awarii?

Funkcje wydechu

Produktem ubocznym spalania paliwa w silnikach są spaliny, które muszą być w odpowiedni sposób odprowadzane na zewnątrz. To właśnie główna funkcja układu oddechowego, zaraz obok wyciszania pracy silnika dzięki tłumikowi oraz filtrowania powstałych spalin. Wszystkie elementy wydechu są każdego dnia narażone na uszkodzenia związane z eksploatacją i korozją, a także mechaniczne, najczęściej spowodowane nieuważną jazdą. Samochody z silnikami Diesel są wyposażone w dodatkowy filtry, a ich zapychanie może powodować znaczne obniżenie dynamiki oraz mocy silników.



Kiedy do mechanika?

Usterki układu wydechowego zwykle mają dość charakterystyczne objawy. Najczęściej można rozpoznać je po dźwiękach wydobywających się z wydechu podczas pracy silnika na jałowym biegu i przyśpieszania. Niepokoić powinny świsty, dudnienie, buczenie i nadmierne telepanie się poszczególnych elementów. Kiedy tylko zostaną one zauważone, należy niezwłocznie udać się do doświadczonego mechanika. Części warto zakupić we własnym zakresie. Polecaną hurtownią motoryzacyjną jest firma Euro-Moto, której siedziba znajduje się we Włocławku.

Czym grozi jazda z uszkodzonym wydechem?

Bagatelizowanie uszkodzonego układu wydechowego nie jest zbyt rozsądne. Jazda z wyraźną jego awarią może prowadzić do:

  • zakłócenia pracy elementów elektronicznych (m.in. sondy lambda);
  • nadmiernej emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery;
  • negatywnego wpływu na moc i dynamikę silnika;
  • nadmiernej eksploatacji wszystkich elementów układu wydechowego oraz silnika, a co za tym idzie, skrócenia ich żywotności.

I choć w dobrych hurtowniach motoryzacyjnych można znaleźć części układu wydechowego w atrakcyjnych cenach, należy doliczyć do nich także koszty wymiany. Należy pamiętać, że nie zawsze tańsze zamienniki się sprawdzą, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto poprosić o radę pracownika sklepu motoryzacyjnego, który nie tylko ma doświadczenie, ale też jest w stanie sprowadzić części do niemal każdego modelu oraz marki samochodu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas