Artykuł sponsorowany Diagnostyka automatycznych skrzyń biegów

Diagnostyka automatycznych skrzyń biegów

Automatyczne skrzynie biegów kochane są przez kierowców za gwarancję płynnej i przyjemnej jazdy. Mitem jest również to, że są one bardzo awaryjne. Jeśli poddawane są częstym przeglądom, a stosowane do nich oleje są wybierane spośród tych z najwyższej półki, nie trzeba bać się niespodziewanych uszkodzeń. Tych należy jednak wystrzegać się jak ognia – naprawa ASB bywa niestety bardzo droga.

Na czym polega diagnostyka ASB?

Diagnostyka automatycznych skrzyń biegów jest bardzo złożona. Wiąże się ona z diagnostyką komputerową, oględzinami wzrokowymi, a także z wykorzystaniem specjalnej aparatury pomiarowo-kontrolnej. Mechanicy często decydują się także na testy drogowe, które wiele mogą powiedzieć o stanie technicznym ASB. To wtedy należy ocenić poprawność działania skrzyni na każdym biegu oraz w każdym trybie sterowania. Nie można zapomnieć również o sprawdzeniu poprawności funkcjonowania trybu „kick-down”.

W warunkach warsztatowych mechanik samochodowy powinien zaś sprawdzić poziom oleju. Istotny jest także test ciśnienia pompy oleju oraz ciśnienia przekładni hydrokinetycznej. Oprócz tego niezbędną czynnością jest sprawdzenie szczelności obudowy, wszystkich połączeń oraz samej chłodnicy oleju. Mechanik musi upewnić się, że połączenia gwintowe są w nienaruszonym stanie. Jeśli chodzi o inne procedury diagnostyczne, wyróżnia się:

  • kontrolę działania przełączników,
  • pomiar rezystancji obwodów elektrozaworów,
  • kontrolę ciągłości obwodów połączeń masowych czujników,
  • kontrolę sprawności wszystkich elementów elektrycznych układu sterowania skrzyni,
  • kontrolę wartości napięcia zasilania i sygnału czujników,
  • sprawdzenie zespołów współpracujących ze skrzynią: silnik, wały, półosie, przeguby, układ zasilania i rozruchu.

Całą diagnostykę kończy zaś test stacjonarny. W przypadku wykrycia usterek klient jest o nich informowany. Uzyskuje od razu kosztorys naprawy i może pozostawić auto do serwisu automatycznej skrzyni biegów. Tak szybko i sprawnie działa m.in. warsztat BULSA z Wrocławia.

Jak często zgłaszać się na przegląd ASB?

Automatyczne skrzynie biegów (ASB) należy poddawać przeglądom regularnie. Częstotliwość wizyt u mechanika powinna być dostosowana do wielu czynników. Zalicza się do nich styl jazdy, model skrzyni biegów, jej rocznik oraz poziom wyeksploatowania. Im ASB jest starsza, a także im kierowca lubi bardziej agresywną jazdę, tym częściej należy korzystać z usług diagnostyki.

W nowych samochodach wystarczy ogólny przegląd w Stacji Kontroli Pojazdów lub też sprawdzenie automatycznej skrzyni przy użyciu diagnostyki komputerowej wyświetlającej kody błędów. Takie działanie należy podjąć raz w roku. Szczegółowy przegląd ważny jest przy objawach awarii lub po pokonaniu około 60 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak mamy do czynienia ze starszym autem, precyzyjna diagnostyka prewencyjnie powinna odbywać się co 12 miesięcy.

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów?

Każdy dobry warsztat samochodowy zajmujący się obsługą ASB oprócz diagnostyki podzespołu doradzi, w jaki sposób należy o niego dbać. Wskazówka jest przede wszystkim jedna: kupno dobrego oleju smarującego spośród produktów syntetycznych ATF. To one zawierają w swoim składzie uszlachetniacze konserwujące. Dobrej jakości oleje zapewniają bezawaryjne działanie przekładni, poprawiają komfort zmiany przełożeń, a nawet redukują temperaturę pracy elementów ASB. Dodatkowo sprzyjają odporności na ścieranie elementów ze sobą współpracujących. Dzięki temu wymiana oleju może również następować w dłuższych odstępach czasowych.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas