Artykuł sponsorowany Czy warto odgrzybiać klimatyzację samochodową?

Czy warto odgrzybiać klimatyzację samochodową?

Klimatyzacja samochodowa to niezbędne wyposażenie samochodu dla wielu kierowców. Doceniana jest przede wszystkim w upalne, letnie dni, gdy temperatura na zewnątrz jest nie do zniesienia. Układ klimatyzacji powinien być zadbany nie tylko ze względu na jej skuteczność - nieodgrzybiana klimatyzacja jest niebezpieczna dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z układem oddechowym lub alergią.

Działanie układu klimatyzacji

System klimatyzacji samochodowej wykorzystuje sprawdzone procesy fizyczne - pierwsze układy tego typu powstały już w 1939 roku. Specjalny czynnik chłodzący jest na przemian sprężany i rozprężany, krążąc w zamkniętym układzie. Zmienia się nie tylko jego temperatura, ale i stan skupienia. Czynnik chłodzący spręża się w parowniku, w którym dochodzi do obniżenia temperatury. Chłodne powietrze dostarczane jest do kabiny za pomocą nawiewu. Parownik pracuje w warunkach dużego zawilgocenia, przez co podatny jest na kolonizację grzybów, bakterii i roztoczy. Drobnoustroje nawiewane są do wewnątrz kabiny przez wiatrak. Może to powodować złe samopoczucie pasażerów i reakcje alergiczne. Gdy w parowniku pojawia się zagrzybienie, do kabiny trafia dodatkowo wyjątkowo nieprzyjemny zapach. Warto zatem zadbać o regularne odgrzybianie układu klimatyzacji, które powinniśmy potraktować jako tak samo istotne, jak przegląd samochodu. Tak jak zostało wspomniane we wstępie, jest to szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z układem oddechowym i alergiami - a także kierowcy, którzy wożą autem małe dzieci.

Serwisowanie klimatyzacji

Układ klimatyzacji samochodowej powinien być serwisowany minimum raz do roku. Swoje auto powinniśmy powierzyć fachowcom ze specjalnego serwisu. Podstawowym zabiegiem będzie odgrzybianie klimatyzacji. Jest kilka sposobów odgrzybiania układu, przede wszystkim parownika - dowiadujemy się w serwisie AutoUkład z Tomaszowic

Metodologia odgrzybiania zależy przede wszystkim od stopnia zanieczyszczenia parownika. Od metody przeprowadzenia zabiegu zależy cena usługi. Jednym z podstawowych sposobów jest rozpylenie specjalnej pianki, która zdezynfekuje ożebrowanie parownika. Jeżeli mechanik uzna, że proces ten będzie niewystarczająco dokładny, ma do dyspozycji jeszcze dwa sprawdzone sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie urządzenia, które emituje ultradźwięki. Preparat czyszczący uzyskuje wówczas postać mgiełki, czyści nie tylko klimatyzację, ale całe wnętrze samochodu. Druga - nieco mniej popularna metoda - to ozonowanie wnętrza pojazdu. Drobnoustroje zostają w ten sposób utlenione, co powoduje ich rozkład. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas