Materiał Partnera Czy nabycie używanych części samochodowych to dobry pomysł?

Czy nabycie używanych części samochodowych to dobry pomysł?

Awarie samochodów nie należą do rzadkości, szczególnie po dłuższej eksploatacji. W takiej sytuacji niejednokrotnie musimy liczyć się ze znacznym wydatkiem, jeżeli chodzi o zakup części samochodowej i naprawę auta. W związku z tym bardzo wiele osób zastanawia się, czy nie skorzystać z komponentów używanych. Istnieje jednak obawa przed tym, że zakupiony element nie posłuży długo właścicielowi. Czy warto nabywać używane części samochodowe?

Szczególne znaczenie ma stan nabywanych części samochodowych

Gdy podejmiemy decyzję o zakupie używanych części samochodowych i znajdziemy odpowiedniego sprzedawcę, koniecznie musimy sprawdzić ich stan. Jest to bardzo ważne. Nabycie produktu odpowiedniej jakości sprawi, że z walorów wyrobu będziemy mogli skorzystać jeszcze przez pewien czas. Mimo tego, że części używane kosztują znacznie mniej, nie chcemy przecież wyrzucić pieniędzy w błoto. Dlatego też kupując komponenty z drugiej ręki, musimy być pewni, że są zdatne do dalszej eksploatacji.

Jakie używane części samochodowe warto kupować?

W tym aspekcie podkreślić należy fakt, że nie wszystkie używane części samochodowe warto kupować. Na liście polecanych elementów znajdują się między innymi części karoserii, a więc zderzaki, klapy, maski, drzwi oraz błotniki. Warto wskazać, że w tym przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nabycie używanych, choć oryginalnych produktów, aniżeli zamienników – podkreśla specjalista reprezentujący sklep z częściami samochodowymi Potimeks z Koszalina. Wśród używanych struktur potrzebnych do prawidłowej pracy auta, nad których zakupem warto się zastanowić, wymienia się także lampy. Można pokusić się również o używaną skrzynię biegów.

Części samochodowe, których nie wolno używać ponownie

Rozważając powyższą kwestię, trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją komponenty, które nie mogą być użytkowane ponownie. Jest to warunkowane przez przepisy, które obowiązują w Polsce od września 2005 roku. Zgodnie z ich treścią użycie niektórych części zagraża bezpieczeństwu ruchu bądź źle wpływa na środowisko przyrodnicze. Są to między innymi klocki, przewody hamulcowe, poduszki powietrzne, fotele połączone z poduszkami albo pasami bezpieczeństwa, układy blokady kierownicy, zawory recyrkulacji spalin i wiele innych.

Zakup używanych części samochodowych w pewnych sytuacjach to bardzo dobry pomysł. Odpowiednio utrzymany komponent niejednokrotnie jest lepszym rozwiązaniem niż zamiennik. Jednakże koniecznie trzeba zakupić produkt ze sprawdzonego źródła i w dobrym stanie technicznym.

Opracowanie:

Potimeks Zygmunt Potomski

Koszalin , Mieszka I 31

  • tel. 602 514 711

Podziel się