Artykuł sponsorowany Czy do holowania ciężarówki są niezbędne specjalne uprawnienia?

Czy do holowania ciężarówki są niezbędne specjalne uprawnienia?

Ciężarówki podobnie jak wszystkie pojazdy mogą brać udział w kolizji lub wypadku, a od czasu do czasu ulegają też awariom. W sytuacjach, gdy samochód tego typu zostanie unieruchomiony, jedynym wyjściem będzie wezwanie specjalistycznego holownika i odstawienie auta do warsztatu, który dokona naprawy. Sprzęt i umiejętności potrzebne do holowania ciężarówek różnią się jednak od tych wymaganych przy samochodach osobowych.

Jakie kompetencje musi mieć mechanik pomocy drogowej?

Unieruchomienie samochodu ciężarowego lub ciągnika siodłowego na drodze sprawia, że na ogół konieczne będzie skorzystanie z usług wyspecjalizowanego serwisu TIR, który zajmuje się naprawą pojazdów tego rodzaju. Zanim warsztat będzie mógł rozpocząć pracę, zniszczone albo zepsute auto musi do niego trafić. W tym przypadku pomocą służą firmy zajmujące się holowaniem TIR-ów. Wezwane holowniki docierają na miejsce zdarzenia, po czym przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu zabierają auto. Poza właściwym wyposażeniem na miejscu niezbędni będą również fachowcy, którzy poradzą sobie z całą operacją. Choć z formalnego punktu widzenia do prowadzenia holownika oraz holowania ciężarówki wystarcza zwykłe prawo jazdy kategorii C, to w przypadku, gdy w aucie zamontowany jest dźwig HDS, niezbędne będą także uprawnienia operatora wydawane po zdaniu egzaminu przed komisją z Urzędu Dozoru Technicznego. W sytuacji, gdy uszkodzenia są poważne, ciężarówka musi być umieszczona na naczepie transportowej. W takim przypadku podobnie jak przy zestawach z przyczepami lub naczepami kierujący musi mieć prawo jazdy kategorii C+E.

Co jest potrzebne do holowania uszkodzonej ciężarówki?

Holowniki używane w przypadku unieruchomienia ciągnika siodłowego lub ciężarówki muszą posiadać odpowiedni uciąg, ważny więc będzie silnik dysponujący właściwą mocą. Popsute lub rozbite auta często znajdują się poza drogą. Zdarza się, że przewracają się na bok, wpadają do rowu czy wjeżdżają w pole. W pojeździe, który ma je odholować, konieczna więc będzie wyciągarka, a czasami podnośnik HDS, jak również oświetlenie pozwalające na prowadzenie całej akcji nocą. Dość często w wyniku zderzenia zniszczeniu lub poważnemu uszkodzeniu ulega układ jezdny i kierowniczy. W dobrze wyposażonym holowniku pomocy drogowej np. firmy Centrum Motoryzacyjne Moto-Tech, specjalizującej się w transporcie ciężarówek i ciągników siodłowych, potrzebny będzie też system umożliwiający pracę w takiej sytuacji. Na ogół jest to specjalny wysięgnik z ramą wkładaną pod koła przedniej osi przewożonego samochodu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas