Materiał Partnera
Częste problemy z układem klimatyzacji

Częste problemy z układem klimatyzacji

Naprawa samochodów z pewnością nie należy do przyjemności. Mimo to kierowcy czasem muszą oddać swój samochód w ręce fachowcy. Mechanicy samochodowi pomagają swoim klientom w różnych w naprawie różnych awarii. Naprawa auta może dotyczyć usuwania usterek z różnych układów. Często usterki dotyczą klimatyzacji samochodowej. Fachowy serwis aut bez żadnych problemów będzie w stanie poradzić sobie z takim zadaniem.

Powszechne awarie klimatyzacji samochodowej

Bardzo wielu kierowców uskarża się na problemy związane z klimatyzacją w samochodzie. Aby zapobiegać problemom dotyczących klimatyzacji należy pamiętać o jej regularnym serwisowaniu, a także o dokładnym przeglądzie przed sezonem letnim, ponieważ najczęściej z klimatyzacji korzystamy w ciepłe dni. Sprawdzenie sprawności klimatyzacji jest ważne, ponieważ podczas kontroli układu klimatyzacji może dojść do wykrycia pewnych usterek. Jeśli będziemy mieli problemy z tym układem, niezbędna może okazać się naprawa klimatyzacji.

Często powodem, przez który klimatyzacja nie działa jest brak czynnika chłodzącego. Czynnik chłodzący jest niezbędny w układzie klimatyzacji, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby układ w naszym samochodzie był w niego wyposażony. W trakcie normalnego użytkowania, w ciągu roku ubywa około 10-15% czynnika. Brak czynnika odczujemy po pracy klimatyzacji, która będzie słaba. Czynnik chłodzący charakteryzuje się higroskopijnością, w związku z czym do układu klimatyzacji przedostaje się woda. Mimo tego, że układ jest szczelny, to woda przedostaje się przez przewody elastyczne. Wilgoć może negatywnie wpływać na pracę układu.

Brak czynnika chłodzącego spowodowany może być innym problemem z układem klimatyzacji. Mała ilość czynnika może być przyczyną nieszczelności układu. Nieszczelność układu klimatyzacji objawia się szybkim ubywaniem czynnika chłodzącego. Każdy auto serwis zajmujący się naprawą tego układu bez większych problemów sprawdzi jego szczelność. Do skontrolowania szczelności układu używa się azotu, którym wypełnia się układ do 25 barów. Wówczas duże nieszczelności będą słyszalne i ich zlokalizowanie nie powinno być większym problemem.

Trudności sprawiać może wykrycie mniejszych nieszczelności. Aby je wyszukać należy użyć specjalnego barwnika wraz z czynnikiem chłodzącym. Barwnik pomaga znaleźć niewielkie miejsca wycieku czynnika za pomocą lampy UV. Trzeba jednak pamiętać, że częste używanie barwnika może skutkować szybszym zużyciem się kompresora.

Inne usługi mechaników

Mechanicy samochodowi oferują także wiele innych usług związanych z naprawą samochodów. W końcu do mechanika nie jeździmy tylko po to, aby naprawić klimatyzację. Jak tłumaczy specjalista z tej branży z firmy Tjm Auto Serwis Tomasz Chorzewski z Przeźmierowa, mechanika samochodowa obejmuje takie rzeczy jak np.:

  • naprawa hamulców,
  • naprawa układu kierowniczego,
  • naprawa układu napędowego,
  • naprawa zawieszenia,
  • naprawa elektryki.

Poza tym usługi mechaniczne oferowane przez mechaników samochodowych obejmują szereg innych zadań, a wśród nich jest między innymi diagnostyka komputerowa.

Opracowanie:

Tjm Auto Serwis Tomasz Chorzewski mechanika samochodowa

Przeźmierowo , Południowa 10A

Podziel się