Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o złomowaniu pojazdów?

Co warto wiedzieć o złomowaniu pojazdów?

Nie wszystkie pojazdy, które jeżdżą po polskich drogach, faktycznie powinny się po nich poruszać. Niektóre z nich już dawno powinny być poddane złomowaniu, ponieważ nie gwarantują kierowcy i podróżującym z nim pasażerom bezpiecznej jazdy. Kiedy wobec tego należy zezłomować samochód i gdzie właściwie powinniśmy oddać swoje auto? Sprawdźmy, jeżeli w najbliższym czasie chcemy trwale pozbyć się swojego pojazdu.

Złomowanie pojazdu – istotne informacje

Złomowanie pojazdu, czyli sposób utylizacji samochodu, jest poprzedzone wymontowaniem elementów, które nadają się do recyklingu. Można je ponownie wykorzystać, co sprzyja ochronie środowiska. Po odzyskaniu wartościowych części, auto poddaje się kasacji docelowej. Należy pamiętać, że wraz z samochodem do stacji demontażu należy również zabrać stosowne dokumenty, czyli:

  • Dowód osobisty (albo inny dokument ze zdjęciem), w celu zweryfikowania tożsamości osoby złomującej pojazd albo upoważnionej do jego złomowania,
  • Dowód rejestracyjny,
  • Kartę pojazdu, jeśli została wydana,
  • KRS albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli jest to samochód firmowy.

Kiedy należy zezłomować samochód?

Niejeden mężczyzna traktuje swój samochód jak własne dziecko. Dlatego tak trudno jest im się rozstać z własnym autem nawet, jeżeli coraz częściej odmawia posłuszeństwa i tak naprawdę nie nadaje się już do użytku. Jednak prowadzenie takiego pojazdu jest karalne, dlatego żeby uniknąć mandatu, powinniśmy zdecydować się na złomowanie samochodu. Proces kasacji jest darmowy. Co więcej, to my dostaniemy pieniądze za przekazanie samochodu, o ile do stacji demontażu dostarczymy kompletne auto. Kiedy jakieś elementy będą usunięte, musimy liczyć się z koniecznością poniesienia opłat. Oczywiście nikt nie kontroluje dokładnego stanu samochodu, naliczana jest tzw. opłata ryczałtowa. Ile może wynosić? W przypadku, gdy auto waży mniej niż 90 procent wagi wpisanej w dokumentach pojazdu, wówczas można zapłacić nawet 10 zł za każdy brakujący kilogramprzestrzega nasz rozmówca z Pomocy Drogowej Nowy Targ 24 h.

W jaki sposób wybrać stację demontażu?

Kiedy zadecydujemy o oddaniu samochodu na złomowanie, powinniśmy pamiętać o wyborze stacji demontażu legalnie prowadzącej swoją działalność. Stacja musi posiadać decyzję marszałka województwa. Jeśli ją otrzymała, na pewno znajduje się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego. Po przekazaniu pojazdu, otrzymamy stosowne zaświadczenie mówiące o demontażu auta, które jest sporządzane w trzech egzemplarzach. Jeden otrzymuje właściciel, drugi dostaje organ rejestrujący, trzeci z kolei zostaje w stacji demontażu. Na podstawie dokumentu właściciel pojazdu ma obowiązek wyrejestrować samochód.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas