Materiał Partnera Co warto wiedzieć o wymianie rozrządu w samochodzie?

Co warto wiedzieć o wymianie rozrządu w samochodzie?

Jednym z kluczowych elementów silnika spalinowego jest układ rozrządu. Jego zadaniem jest sterowanie podzespołami mającymi doprowadzić paliwo do cylindra silnika tłokowego, a następnie usunąć z niego spaliny. Dzięki właściwemu działaniu rozrząd auta uzyskuje odpowiednie osiągi. Dlatego tak ważna jest cykliczna wymiana rozrządu, która zapewni odpowiednią pracę auta. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdźmy!

Czym jest układ rozrządu i jakie funkcje pełni?

Tak jak już wspomnieliśmy rozrząd to kluczowy element składowy każdego silnika spalinowego. Składa się z wielu podzespołów (zawory, wałek rozrządu z krzywkami, przekładnie) i aby mógł sprawnie działać, niezbędny jest jego odpowiedni serwis oraz regularna kontrola. W bardziej skomplikowanych silnikach, które posiadają wałek rozrządu w głowicy, rozrząd zazwyczaj składa się z większej liczby części. Jakie funkcje pełni? To on sprawia, że mieszanka paliwowa w odpowiednim momencie trafia do cylindra, a spaliny się z niego wydobywają. Bez tej kluczowej funkcji samochód nie ruszy w żadną podróż.

Kiedy należy wymienić rozrząd?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co ile kilometrów wymienia się rozrząd. Dużo zależy bowiem od wytycznych producenta auta oraz wytrzymałości całego układu. Dlatego, zastanawiając się, co ile wymiana rozrządu jest konieczna, należy uwzględnić dość sporo czynników. Jedną z kluczowych kwestii jest typ silnika czy warunki techniczne, które określił producent. Podstawowym kryterium jest także liczba kilometrów przebiegu bądź określona liczba lat, jednak bazą do oceny powinien być przegląd w dobrym warsztacie mechanicznym takim jak EMA-CAR z Lidzbarka Warmińskiego.

W ten sposób można skontrolować stan poszczególnych elementów, od których uzależnione jest właściwe działanie układu rozrządu. Nie bez znaczenia pozostaje także wiek pojazdu. W nowych modelach układ rozrządu jest zbudowany tak, by działał sprawnie przez cały okres eksploatacji auta. Natomiast starsze pojazdy są w nieco innej sytuacji i dużo zależy od bieżącej konserwacji.

Co się stanie, jeśli nie wymienimy rozrządu?

Regularne serwisowanie auta ma niezwykle ważne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Odkładanie wymiany rozrządu może być fatalne w skutkach. Pęknięty rozrząd może nawet zepsuć silnik. Gdy dojdzie do zerwania paska, to kategorycznie nie można uruchamiać samochodu. Jeśli to zrobimy, to z pewnością spiszemy na straty nasz silnik. W wielu przypadkach koszty remontu silnika mogą przewyższać wartość samochodu. Dlatego tak istotna jest profilaktyczna wymiana rozrządu w terminie zalecanym przez producenta.

Opracowanie:

Ema - Car Piotr Wasilewski

Lidzbark Warmiński , Grabowskiego

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas