Materiał Partnera Co warto wiedzieć o tarczach hamulcowych?

Co warto wiedzieć o tarczach hamulcowych?

Hamulce mają duży wpływ na nasze bezpieczeństwo i dlatego też są jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu. Wszelkiego typu układy hamulcowe muszą składać się z bardzo wytrzymałych części. Jedną z części całego układu odpowiedzialnego za zatrzymanie pojazdu są tarcze hamulcowe, dlatego też warto dowiedzieć się przy tej okazji wielu istotnych rzeczy na ich temat.

Czym są tarcze hamulcowe?

Tarcza hamulcowa jest to główny element całego układu zwanego hamulcem tarczowym. Zarówno do samochodów osobowych jak i ciężarowych najczęściej stosowanym materiałem do produkcji tarcz hamulcowych jest żeliwo ze względu na fakt, iż jest ono odporne na działanie wszelkich zmian temperatur, dzięki czemu tarcze nie zmieniają swoich rozmiarów.  Mocuje się je do piast kół, a podczas hamowania przyciskają się do nich klocki hamulcowe.

Rodzaje tarcz hamulcowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tarcz hamulcowych, które dzielą się na:

  • Monolityczne tarcze hamulcowe - Jest to rodzaj tarcz wykonanych z jednego, całego kawałka metalu. Tego typu tarcze można bardzo często spotkać w wielu rodzajach kilkuletnich aut osobowych. Cechuje je dużo większa wydajność w porównaniu do standardowych hamulców bębnowych, jednak warto mieć na uwadze to, iż tarcze monolityczne dość szybko się przegrzewają, co niestety prowadzi do obniżenia skuteczności hamowania.

  • Wentylowane tarcze hamulcowe - Ten rodzaj tarcz jest w ostatnim czasie bardzo często stosowany przez użytkowników samochodów osobowych, a posiadają one specjalne otwory, których zadaniem jest odprowadzenie ciepła, co skutecznie zmniejsza ryzyko przegrzania się tarcz, dzięki czemu ich żywotność oraz parametry nie maleją przez długi czas.

  • ·Nawiercane i nacinane tarcze hamulcowe - Do produkcji tego rodzaju tarcz wykorzystywany jest specjalny stop stali, która następnie jest nawiercana oraz nacinana, aby bardzo skutecznie odprowadzać ciepło. Tego typu tarcze znajdują zastosowanie w momencie, gdy auto jest wysoce eksploatowane podczas różnego rodzaju rajdów bądź wyścigów samochodowych, gdzie w przypadku użycia innych tarcz może dojść do zjawiska fadingu, czyli przegrzania i utraty siły hamowania.

  • Węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe - Jest to typ tarcz, które zbudowane są materiału ceramicznego powlekanego włóknami węglowymi, dzięki czemu są bardzo odporne na uszkodzenia oraz zapewniają wysokie bezpieczeństwo. Tego typu tarcze hamulcowe spotkać możemy w różnego rodzaju samochodów wysokiej klasy produkowanych przez uznane marki oraz w samochodach wyścigowych.

Wymiana tarcz hamulcowych

Niezależnie od tego, jakim autem jeździmy, należy pamiętać o regularnej wymianie tarcz hamulcowych, ponieważ prędzej czy później i one się zużywają. Jak często dochodzi do takiej wymiany, to już zależy od eksploatacji naszego pojazdu, ponieważ w standardowych autach miejskich tarcze hamulcowe powinno wymieniać się średnio po przejechaniu około 30-40 tysięcy km, zaś w autach startujących w wyścigach wymiana tego podzespołu musi być częstsza, dlatego warto sprawdzać stan tarcz hamulcowych przed jakimkolwiek wyjazdem w podróż czy rajd. Jeśli już jesteśmy przy samej wymianie, to należy pamiętać również o tym, że zaleca się montaż dwóch takich samych tarcz na jednej osi, dlatego też przy uszkodzeniu jednej z nich powinniśmy wymienić je obie.

Skąd wziąć tarcze hamulcowe?

Kiedy nastanie czas wymiany tarcz hamulcowych, warto skorzystać z pomocy firmy takiej jak Celta, która posiada w swojej ofercie szeroką gamę zarówno samych tarcz jak i innych części zamiennych do samochodów, a jej doświadczeni pracownicy pomogą nam dokonać odpowiedniego wyboru, dzięki czemu będziemy w pełni zadowoleni z zakupu.

Opracowanie:

Podziel się