Materiał Partnera Co warto wiedzieć o samochodzie zastępczym po wypadku?

Co warto wiedzieć o samochodzie zastępczym po wypadku?

Miałeś wypadek lub stłuczkę, w wyniku której Twój samochód nie nadaje się do jazdy? W takim razie według prawa przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy. Skąd możesz go wypożyczyć i na jakich zasadach? Czy są sytuacje, w których nie będziesz mógł otrzymać pojazdu zastępczego? Poznaj odpowiedzi na te pytania i sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o samochodzie zastępczym po wypadku.

Samochód zastępczy po wypadku – kiedy przysługuje, a kiedy nie?

Zacznijmy od tego, że samochód zastępczy po wypadku przysługuje wtedy, kiedy auto poszkodowanego nie nadaje się do jazdy. Chodzi nie tylko o sytuację, kiedy pojazd nadaje się wyłączenie do kasacji, ale także taką, kiedy wymaga naprawy. W takich okolicznościach poszkodowany ma prawo wynająć samochód zastępczy, którego koszty zostaną pokryte z OC sprawcy. Czy zawsze? Nie. Prawo to nie przysługuje osobie, która:

  • posiada drugi samochód, którym może się przemieszczać,
  • jeździ autem bardzo rzadko i nie potrzebuje go na co dzień.

Na jakich zasadach można wynająć samochód zastępczy?

Samochód zastępczy można wynająć, pamiętając jednak, że jego wartość nie może znacząco przewyższać wartości auta uszkodzonego.  To pierwsza ważna zasada, druga dotyczy czasu, w jakim można użytkować pojazd zastępczy.

Zdarza się, że firma ubezpieczeniowa sprawcy domaga się oddania auta zastępczego w momencie, kiedy wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu. Takie postępowanie nie jest jednak zgodne z prawem. Według przepisów może on użytkować auto zastępcze przez cały czas, kiedy jest pozbawiony swojego. W praktyce oznacza to, że może jeździć wynajętym samochodem do momentu, aż odbierze swoje z warsztatu albo kupi nowe – w sytuacji, kiedy uszkodzone trzeba było oddać do kasacji.

Skąd wynająć samochód zastępczy?

Samochód zastępczy z polisy OC oferuje na przykład firma Pomoc Drogowa SPEED CAR, która udziela kompleksowej pomocy, kiedy dojdzie do wypadku. Niektórzy wynajmują pojazd zastępczy w warsztacie, do którego oddają swoje auto do naprawy, jednak nie każdy warsztat oferuje taką usługę. Istnieją też firmy, których działalność opiera się właśnie na wynajmowaniu aut zastępczych z OC sprawcy. Jest jeszcze możliwość skontaktowania się z ubezpieczycielem sprawcy, żeby podał kontakt do firmy, z którą współpracuje.

Decyzja o tym, skąd wynająć samochód zastępczy zawsze należy do Ciebie i nie ma ona wpływu na to, czy ubezpieczyciel pokryje koszty, czy nie. Pamiętaj jednak, że koszty użytkowania auta zastępczego, czyli na przykład opłaty za paliwo oraz odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia, leżą już po Twojej stronie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas