Artykuł sponsorowany Co rozumieć pod pojęciem przyczepy lekkiej?

Co rozumieć pod pojęciem przyczepy lekkiej?

Przyczepy lekkie bardzo często przydają się jako uzupełnienie pojazdu. Dzieje się tak, ponieważ zwiększają jego ładowność. Dzięki nim można przewozić wyposażenie turystyczne, mniejsze meble, materiały do remontów czy inne bagaże. Bardzo często używa się ich również do przewożenia mniejszych pojazdów, np. motocyklu czy łodzi. Co należy w takim razie rozumieć pod pojęciem „przyczepy lekkiej”?

Przyczepa lekka w przepisach ruchu drogowego

O klasyfikacji poszczególnych przyczep decyduje tzw. DMC (dopuszczalna masa całkowita), czyli parametr, który określa wagę całkowitą pojazdu łącznie z jego ładunkiem. Do prowadzenia takich przyczep dopuszcza się samochody kategorii B. DMC w tym przypadku nie może przekraczać 3,5 tony. Sama przyczepa powinna mieścić się w 750 kg. Rzeczywista wielkość przyczepy nie może przekraczać masy pojazdu ciągniętego. Co ciekawe, takie modele nie muszą posiadać układu hamulcowego – co innego w przypadku modeli cięższych. Jeżeli przyczepa będzie miała większy ładunek, wymagane będzie posiadanie prawa jazdy kategorii B+E.

O czym trzeba pamiętać w przypadku prowadzenia przyczep lekkich?

Bardzo ważną rzeczą jest dostosowanie prędkości prowadzonego pojazdu. Trzeba pamiętać o tym, że każde dodatkowe obciążenie auta sprawia, że będzie je trudniej prowadzić. Przepisy dokładnie określają prędkość, z jaką powinien się poruszać samochód z obciążeniem. Na drodze jednojezdniowej poza obszarem zabudowanym jest to maksymalnie 70 km/h, na drodze dwujezdniowej, a także ekspresowej – do 80 km/h.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że jeżdżenie z przyczepą większą niż 3,5 t bez uprawnień może spowodować poważne konsekwencje prawne. Samochody z przyczepami bardzo często kontroluje drogówka, jak i Inspekcja Transportu Drogowego. – Jeżeli pojazd wykorzystywany jest do działalności gospodarczej albo ładunek na to wskazuje, bardzo możliwe, że trzeba będzie okazać specjalne zaświadczenia. Może ono dotyczyć albo tego, że samochód wykorzystywany jest do przewozów prywatnych, albo licencji transportowej – tłumaczy przedstawiciel firmy Autox.

Nie trzeba użytkować wyłącznie gotowych przyczep. Zawsze można zamówić ją w wybranym rozmiarze i pod dokładny ładunek, dzięki czemu zaoszczędzi się miejsce. Istnieje również możliwość wykonania ich z lżejszego materiału – np. aluminium. Na pewno będzie to nieco większy koszt od kupna gotowej doczepki, ale będzie ją można lepiej dopasować. Warto zainwestować w przyczepę lekką, bo można jej używać bez dodatkowych uprawnień.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas